Perşembe , Haziran 21 2018

Adını Tarihe Yazdıran Kadınlar


Bilim, sanat, politika ve moda gibi farklı dallarda adını tarihe altın harflerle yazdırarak dünyada iz bırakan kadınlar, aynı zamanda bulundukları şehirler ile de özdeşleşmişlerdir. Dünyada iz bırakan kadınlar ve özdeşleştikleri şehirlere hep beraber göz atalım. 

Anne Frank (Frankfurt – Almanya)

Dünya, Naziler tarafından yapılan zulümleri Anne Frank sayesinde öğrendi. O günleri ve yaşadıklarını tüm ayrıntılarıyla günlüğüne aktardı. Gönderildiği toplama kampında tifüs rahatsızlığından hayatını kaybeden Anne Frank’ın günlüğü, 1947 yılında okurlarla buluştu. 

Türkan Saylan (İstanbul – Türkiye) 

Türkan Saylan, 1935 yılında İstanbul’da doğdu. Tüm dünyaya cüzzamın tedavisi olan bir rahatsızlık olduğunu ispatladı. Cüzzam rahatsızlığının tedavisine yönelik yaptığı çalışmalar ile Uluslararası Gandhi ödülünü almaya hak kazandı. Yaşamını kız çocuklarının okutulmasına adadı.  

Florence Nightingale (Floransa – İtalya) 

Nightingale, günümüz hemşireliğinin annesi kabul edilir. Türkiye, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde hemşirelik görevi yaptığı esnada askerlerin tedavisi ile ilgilendi. 

Marie Curie ( Varşova – Polonya) 

Marie Curie, fizik ve kimya alanlarında Nobel ödüllerine layık görüldü. Nobel ödülüne iki kez hak kazanan ilk bilim insanı ve bu ödüle ilk layık görülen kadın olan Marie Curie, aynı zamanda Radyoloji biliminin de kurucusu kabul edilir. 

Margaret Thatcher (Londra – İngiltere) 

İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olan Margaret Thatcher, soğuk savaş dönemindeki politikalarından sonra ‘Demir Leydi’ olarak anılmıştır. 

Sabiha Gökçen (Bursa – Türkiye) 

Sabiha Gökçen, ülkemizin ilk, dünyanın da ilk kadın savaş pilotudur. Aynı zamanda Atatürk’ün manevi çocuğudur. 

Frida Kahlo (Coyoacan – Meksika)  

Frida Kahlo, resim sanatına büyük bir aşk ile bağlı idi. Bu aşkı, onu döneminin önemli ikonlarından biri haline getirdi. 

Coco Chanel (Paris – Fransa) 

Coco Chanel, Avrupa’nın ünlü moda tasarımcıları arasında yer almaktadır. Ayrıca moda tasarımında kendi markasını yaratmayı başarmıştır. 
  
 

About

Check Also

Ocakbaşı Kültürü İkinci Kuşak İle Avrupa'da

Köşebaşı restoranlarının sahibi Ali Akkaş’ın oğulları tarafından kurulan Ali Ocakbaşı, Amsterdam ve Viyana’nın ardından Londra …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir