Perşembe , Haziran 21 2018

Cildi Soğuktan Korumanın Dört Yöntemi


Kış mevsimi ile birlikte soğuyan havaların yarattığı en önemli sorunlardan biri de nemini yitiren, kuru, cansız ve soluk bir cilttir. Soğuk ve sert rüzgara maruz kalan savunmasız bir ciltte geçici veya kalıcı hasar oluşma riski oldukça yüksektir. Avrasya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Deniz Yardımcı, kendimizi korumaya yardımcı olacak 4 yöntem hakkında şu bilgileri paylaştı: 

Bakım Kreminin Nem Miktarı Yüksek Olmalı 

Kan dolaşımı soğuk havalarda yavaşladığından dolayı cilt, gereksinimi olan antioksidanları ve besleyici maddeleri almakta zorlanır. Bu zincir, domino etkisine sahip olduğundan ciltte yağ kaybı oluşur. Böylelikle hassas hale gelen ciltte, kuruma ve kızarma olacağından dökülme meydana gelir. Böyle durumlara engel olmak için ciltte meydana gelen nem kaybını gidermek gerekir. Bunun içinde sabah ve akşam nem oranı yüksek kremler kullanılmalıdır. Duş alındıktan sonra kuruyan cildi nemlendirmek ihmal edilmemelidir. Nemlendirici kremler kullanılırken anti paroben ve parfüm içermemesine, anti alerjik özellikte olmasına kesinlikle özen gösterilmelidir.  

Temizleyiciler Kaliteli Olmalıdır

Kuruyan bir cilt eskisinden daha temiz olmalı, makyaj ve diğer çevresel faktörlerden temizlenmelidir. Bu nedenlerden ötürü cilt temizliği kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kuru cildin temizliği yapılırken kullanılan ürünün yumuşak, aşındırmayan ve yağ tabakasına zarar vermeyen özellikte olmasına dikkat edilmelidir. 

Peeling Cildi Yeniler 

Sağlıklı bir cilt için ölü hücrelerin tamamen temizlenmesi gerekir. Bunun içinde en uygun mevsim kıştır. Besleyici bakım ürünlerinden en yüksek fayda kışın sağlanır. Peeling, cildi yenilediği gibi kan akışını da hızlandırıcı etki yaparak hücre yenilenmesini sağlar. 

Temel Faktör Su Tüketmek 

Cildi korumanın en sağlıklı yolu su tüketmektir. Günlük 2,5 litre su tüketmeye çok dikkat edilmelidir.  

About

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir