Perşembe , Haziran 21 2018

İnternet Yüzünden Evlerin İçi Sokaklardan Daha Tehlikeli


Öğrenciler, yarıyıl tatiline soğuk havalarla birlikte girdi. Hal böyle olunca da çocuklar, bilgisayar, akıllı telefon ve tablette daha fazla vakit geçirecek. ESET Türkiye İstanbul Teknik Müdürü Gürcan Şen, dijital dünyada çocukların karşısına çıkabilecek riskleri listeleyerek korunmak için tavsiyelerde bulundu. 
    

Virüsler: 

Zararlı yazılımlar içerisinde en yaygın çevrimiçi riskleri solucan, Truva atı ve virüs oluşturmaktadır. Çocukların bu tür zararlı yazılımlarla en fazla karşılaştığı ortam ise sahte oyun siteleridir. Zararlı yazılım içeren oyun yazılımlarının en fazla bulunduğu yerler ise forumlar, üçüncü parti indirme siteleri, ara sırada Google Play’in ücretsiz oyun sürüm pazarıdır. Ebeveynler, çocuklarını bu tür zararlı yazılımlardan koruyarak güvence altına almak için lisanslı ve proaktif bir güvenlik yazılım programı kullanmalıdır. 
    

Siber Zorbalık
    

Bu düşmanca davranış biçimine gençler arasında çok sık rastlanır. Genellikle kendi akranları tarafından siber ortamda birçok kez tehdide ve aşağılanmaya maruz kalan çocuklar, duygusal travma yaşarlar. Bu tip durumların üstesinden misilleme yaparak gelmeye çalışan çocuklar, ebeveyn ve yetkililerden destek alırlarsa daha rahat baş edebileceklerini unutmamalıdır. 
    

Kimlik Avı
    

Herhangi bir şeyi satmak isteyen siber saldırganlar, çok cazip gelebilecek tekliflerde bulunabilirler. İşin aslında ise ortada satılacak herhangi bir şey yoktur. Hedefleri ise hakkındaki gerekli bilgileri toplayabilmektir. Siber dolandırıcılıkta en sık rastlanan durumlar arasında sahte mesaj atılarak sosyal medya kullanıcılarının kimlik ve şifre bilgilerinin elde edilmeye çalışılması yer alır. 
    

Paraya Çocuklar Üzerinden Ulaşmak Hedeflenir
    

İnsanlar için hayati önem arz eden bilgileri üçüncü şahıslar, tedbir alınmazsa internet üzerinden öğrenebilirler. Küçük bilgi parçacıklarının bir araya getirilmesi ile yapılan kimlik hırsızlığı yüzünden aile mali kayıp yaşayabilir. Bu nedenle ebeveynler, çocuklarını hassas bilgileri paylaşmaması hususunda uyarmalıdır. Çevrimiçi finansal işlemler ise aile büyüklerince yapılmalıdır. 
 

Spam

İnsanların e-posta kutusuna istenmeyen maillerin gelmesine spam denilmektedir. Bu hususta en revaçta olan ise şifre-fidye yazılımlarıdır. Spam olarak gelen e-postalar, böyle bir durumla karşılaştığı zaman üstesinden nasıl geleceğini bilmeyen çocuğunuzun e-postasına da gönderilebilir. 

Cinsel İçerikli Mesajlar

İnsanlar, elektronik cihazları kullanarak birbirlerine cinsellik içeren fotoğraf, video ya da mesaj yollayabilirler. Bu tür durumlara ‘Sexting’ denir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte mobil cihazlarında bu türden fotoğraf ve videoları gönderebilecek kadar gelişmesi yüzünden gençler arasında ‘Sexting’ türü paylaşımlara sık rastlanır hale gelinmiştir.   
  

About

Check Also

Facebook Yeniden Dizayn Ediliyor

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un CEO’su olan Mark Zuckerberg, kendisine geçen sene Çince öğrenmek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir