Pazartesi , Ağustos 20 2018

Yeni Nesil Elektronik Yapboz MAKEY, Hem de Yerli!


İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokenti’nde Karınca Lab ekibi tarafından geliştirilen proje ile artık herkes birer elektronik mühendisi! İsmi kısaltmasından gelen Modüler Ardışıl Küçük Elektronik Yapboz yani MAKEY, küçük altıgen, mıknatıslı elektronik yapı bloğudur. Her modül belirli bir elektronik işlevi yerine getirmekte ve birleştirilerek daha karmaşık işler yapan sistemler, robotlar, araçlar ve cihazlar yapılabilmektedir. Makey insanlara “kendin yap” imkânı sunan ve elektroniğin nasıl çalıştığını anlamalarını, basitçe kendi projelerinde, oyunlarında kullanmalarını sağlayan günümüz elektronik yapbozudur. Makey çocukların ya da elektronik mühendisi olmayan herkesin elektroniğin nasıl çalıştığını anlamalarını ve onu kullanabilmesini sağlıyor. Örneğin, sadece birkaç modül birleştirilerek saniyeler içerisinde akıllı cihazdan kontrol edilen bir araç yapılabilir ya da sese, ısıya, ışığa tepki veren sistemler tasarlayabilir ve bunları yaparken hiçbir şekilde karmaşık kablo bağlantılarına, lehim yapmaya gerek duymazsınız.

buton.gif

%100 YERLİ ÜRÜN

Karınca Lab şirketi 2014 yılında İTÜ çekirdek girişimcilik programında 1. olmuş ve Sanayi Bakanlığının da desteği ile Makey projesini geliştirmeye başlamıştır. Tamamen yerli imkanlar ve yerli kaynaklar ile geliştirilen projenin şuanda seri üretimine başlanmış ve internet üzerinden satışı yapılmaktadır. 2015 yılında yurtdışında satılmaya başlanan proje ile ülkemizin ihracat kaleminde yer alınmaktadır.

96+ FARKLI MODÜL

Makey’de her bir modülün ayrı bir elektronik görevi vardır. Bu modüller renklerine göre 6 farklı kategoriye ayrılmıştır: güç modülleri, giriş modülleri, çıkış modülleri, mekanik modüller, bağlaç modüller, akıl modülleri. Makey kütüphanesinde şu ana kadar geliştirilmiş hepsinin birbirinden farklı görevi olan 96 farklı modül bulunmaktadır. Ayrıca sürekli genişleyerek ve yeni modüller ekleyerek projenin dinamik kalması sağlanmaktadır. Kütüphanede genel olarak ışık, ses, sıcaklık gibi çevresel etmenlere duyarlı sensörler olduğu gibi programlanabilir işlemci modülü, telefon ile kontrol edilebilen bluetooth modülü ve internete bağlanabilen modüller gibi daha kompleks modüller de bulunur.

Kırmızı modüller güç modülleridir, sisteme gereken gücü sağlar. Yeşil modüller giriş modülleridir, sistemi kontrol etmek için kullanılan buton, anahtar ve sensörler bulunur. Sarı modüller çıkış modülleridir, ses ya da ışık çıkarırlar. Gri modüller mekanik modüllerdir, sisteme hareket etme özelliği katar. Kahverengi modüller bağlaç modüllerdir iki modülü birbirine farklı şekilde bağlamak için kullanılır. Örneğin iki modülü isterseniz kablo ile ya da kablosuz olarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Mor modüller akıl modüllerdir. Bu kategoride lojik kapılar, zamanlayıcılar, progralanabilir işlemci modüllü, telefon ile kontrol edilebilen bluetooth modülü ve internete bağlanabilen modüller bulunur.

Herkes birer elektronik mühendisi olmak için “https://makey.com.tr” adresine ulaşabilirsiniz.

About

Check Also

Instagram Hikayelerine Hangi Özellik Geliyor?

Kendini sürekli yenileyen Instagram, uygulamaya ekleyeceği yeni bir özelliğin hazırlığı içerisinde. Bu yeni özellik ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir