Salı , Temmuz 17 2018

12 Eylül’e müebbet, Balyoz yeniden


12 Eylül Darbesi’nin sanıklarından hayatta kalan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya dün Ankara 10.Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis cezasına çarptırıldılar.

Darbenin üzerinden 34 yıl geçtikten sonra, darbe suçu sanıklarından ikisinin cezalandırılması siyasi tarihimiz açısından oldukça önemli, tarihi bir karar.

Darbeler gündeme gelince sık tekrarladığımız bir söz var. 27 Mayıs kanlı darbesinin failleri yargılanıp adaletten hak ettikleri cezaları alsalar ve ibret olacak şekilde cezalar infaz edilseydi, belki de 12 Mart’ı, 12 Eylül’ü, 28 Şubat’ı yaşamayacaktık. Ama darbeciler ceza yerine mükafatlandırıldı. Yeni darbecilere teşvik oldu.

12 Eylül darbesinden 30 yıl sonra, darbecilere yargı yolunu açan siyasi değişimi, Anayasal ve yasal değişiklikleri bu bağlamda hatırlamamız gerekiyor.

Takdir ve tevafuka bakın ki, 2010 yılının yine 12 Eylülünde yapılan referandumla, darbecilerin yargılanamayacağına dair geçici 15.madde kaldırılınca darbecilerin adalet önüne çıkarılması yolu da açılmıştı.

Anayasa değişikliğine şiddetle karşı çıkan CHP ve aynı düşüncede olanlar, darbe lideri Kenan Evren’in yargılanacağı iddialarının bir yalan ve aldatmaca olduğunu iddia ediyorlardı. Dün verilen mahkumiyet kararı, değişen Yeni Türkiye’yi iyi okuyamayanları mahcup etti. Gerçek ortaya çıktı. Demek ki, siyasi irade darbecilerin yargılanmasının önündeki engelleri kaldırınca yargı da görevini yapıyormuş.

Tabi ilk derece mahkemesinin mahkumiyet kararı Yargıtay incelemesine tabi. Kimse bu ülkede 12 Eylül 1980’de bir darbe olmadı diyemeyeceğine göre, temyiz sonucu verilecek kararın da onama yönünde olacağı söylenebilir.

İnfaz konusuna girmeye bile gerek yok. Zira burada önemli olan, darbecilerin yargılanması ve mahkum edilmiş olmalarıdır.

Bu dava sembolik bir dava değil, diğer darbe girişimi davalarına da örnek teşkil edecek emsal bir dava niteliğindedir.

Balyoz hükümlülerine yeniden yargılama yolu açıldı

Yargı alanında dün yaşanan ikinci önemli gelişme Balyoz hükümlülerinin bireysel başvurularını Anayasa Mahkemesinin kabul ederek ihlal kararı vermesiydi.

AYM, bireysel başvuruları birlikte değerlendirerek, savunma hakkı ve dijital delillerin değerlendirilmesi noktalarında hak ihlali yapıldığına karar verdi. Benzer bir karar da Hanefi Avcı hakkında verildi.

AYM’nin hak ihlali yapıldığına dair verdiği kararların iki önemli hukuki sonucu olacaktır.

Birincisi Balyoz ve Devrimci Harekat davalarında yeniden yargılama gündeme gelecektir. Şimdiye kadar yapılan başvurular, yeni delil yok denilerek ilgili mahkemelerce reddedilmiş ise de, AYM kararı yeniden yargılamayı zorunlu kılmaktadır.

 

İkinci sonuç ise, yeniden yargılamasına karar verilen Balyoz sanıkları hakkında, infazlarının ertelenmesi ve tahliyeleridir. AYM kararı gerekçe gösterilerek yapılacak başvurular ile önümüzdeki günlerde, Balyoz sanıkları tahliye edileceklerdir.

 

Üçüncü sonuç demeyelim ama önemli konu ise, AYM kararının ne anlama geldiğinin doğru algılanmasıdır. Doğrusu şudur: AYM, Balyoz sanıkları için esastan bir karar vermemiştir. Bu karara göre, Balyoz sanıklarının tamamının suçsuz oldukları anlaşıldı gibi bir sonuç çıkarılamaz. Yani verilmiş bir beraat kararı yoktur. Yeniden yargılama yapılacak ve yeniden karar verilecektir.

Hak ihlali olarak görülen, savunmanın taleplerine ilişkin usulü eksiklikler giderilecek, dijital delillerle ilgili yeni bilirkişi incelemeleri yaptırılarak sonucuna göre karar verilecektir.

Kurunun yanında yaşlar da yandı şikayetlerini ortadan kaldıracak bir sonuç beklenebilir. Özellikle, isnat olunan darbe teşebbüsü suçunun asli failleri ayrılarak, ast kademede olup verilen emirleri eleştirmeden yapma konumunda olanlar ile haklarında dijital delil dışında şüpheleri izale edecek başkaca kesin delil bulunmayan sanıkların mağduriyeti önlenebilecektir. Temennimiz adaletin tecelli etmesidir.

 

Reşat Petek

www.resatpetek.net

petekresat@gmail.com

 

 

 

 

About Reşat PETEK

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir