Pazartesi , Haziran 25 2018

12 Yaşında Bombaların Yerini Tespit Eden Drone Tasarladı


Muş’ta bulunan 2071 Melikşah Ortaokulunda eğitimini sürdüren 12 yaşındaki Mert Delibalta, yaşadığı bölgede terör faaliyetleri neticesinde meydana gelen zararlardan etkilenerek toprağa gömülü haldeki patlayıcıların yerini tespit eden drone tasarladı. 
    

Ortalama 4 aylık bir süreçte drone yapımını tamamlayan Mert Delibalta, bu çalışmasına ‘Bomba Bulan Casus Drone’ ismini verdi. 
    

İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenen Robocot yarışmasına ‘Bomba Bulan Casus Drone’ isimli çalışmasıyla katılan ve üçüncülük ödülüne layık görülen Mert Delibalta, daha sonrada Erciyes Üniversitesi tarafından 17-18 Mayıs tarihlerinde tertip edilen 2’inci uluslararası Eru Mekatron Robot yarışmasında da birincilik ödülünü elde etti. 
    

Mert Delibalta, geliştirdiği projenin amacıyla ilgili toprağa gömülen, menfez ve köprü altlarına konulan patlayıcıların havadan tespit edilmesi olduğunu söyledi. Mert Delibalta, yaşam hikayeleriyle topluma örnek olanlar arasına girerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tertip edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katıldı. 
    

Türkiye Teknoloji Vakfında eğitimini sürdürecek olan Mert Delibalta, “Terör olaylarının etkisinde çok kalıyordum. Sürekli patlatılan bombaları haberlerde izlediğim zaman çok üzülüyordum. Ben de patlatılan bombaları engellemek için drone geliştirdim. Toprağa gömülen, köprü ve menfez ve köprü altlarına konulan bombaları tespit etme kabiliyetine sahip olan drone’u, daha da ileri seviyeye götürmek için çalışıyorum.” dedi.       
 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir