Pazartesi , Haziran 25 2018

15 Temmuz Gecesi Sala Verilen Camileri Kaydetmişler


Erzincan’da, FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimine katıldıkları ve terör örgütünün Erzincan’daki sözde ‘ana kumanda kademesinde bulundukları’ iddia edilen 15’i tutuklu 22 sanığın yargılandığı davanın gerekçeli kararı açıklandı. Gerekçeli kararda, suçları sabit görülen sanıklar tarafından gerçekleştirilen eylemlere yer verilerek değerlendirmeler yapıldı. 
    

Sanıklardan eski başçavuş Talat Öğütçü’nün el konulan cep telefonunda yer alan Whatsapp yazışmalarına dair raporda gerekçeli kararda yer aldı. Sanık Öğütçü tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, halkı darbe teşebbüsüne karşı durması maksadıyla meydanlara davet etmesi ve Diyanet İşleri Başkanlığının girişimi neticesinde camilerde okunan salalar kastedilerek, ‘Hangi cami olduğunu unutma, Ömer kaydetsin’ ve ‘Tarık, camiyi öğren’ şeklinde yazılı mesajlar yollandığının belirtildiği gerekçeli kararda, darbe teşebbüsünün sürdüğü sıralarda da sanık tarafından Whatsapp yazışmalarına devam edildiği belirtildi. 
    

Camilerde, Hükümetin Salası Veriliyor
    

Gerekçeli kararda, darbe girişiminin gerçekleştiği gece sanık Öğütçü tarafından 01.33’de ‘görevimizin başındayız’ yine 01.33’de ‘idare bizde’ ve 01.37’den sonra peş peşe ‘Hükümetin salası okunuyor, dinleyin, sevaptır, Tayyip kendi derdinde’ şeklinde atılan mesajların dava dosyasında somut delil olarak kabul edildiğine değinildi. Bu somut delillerinde göz önüne alınmasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen sanık Öğütçü’nün, 3. Ordu Komutanlığında görev yapan astsubayları temsilen karargah içerisinde makam odasının olduğu ve 3. Ordu Komutanı ile direkt görüştüğü belirtildi. FETÖ terör örgütü lehine gerçekleştirdiği eylemlerinden dolayı pişman olmadığını ifade eden Öğütçü’nün cezasında herhangi bir indirime gidilmedi.     
 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir