Pazar , Temmuz 22 2018

2015 Yılı Altın Bir Yıl Olabilir mi?


2014 Yılının son günlerinde borsalar yeni yılı zirvelerde karşılarken altın ve petrol de diplere yakın bir durumda yeni yılı karşıladı.

endeks-001.png

bist-usd.png

garan11.01.pngbist-tl.png

Yeni yılda yani 2015’te para piyasalarının daha votalitel bir yapıda olabileceğinden bahsetmiştik. 2015 yılında yatırımcılar tarafından yurt içinde her ne kadar seçimler dikkatle takip edilecek olsa da yurt dışında bir taraftan AMB’nin yapacağı parasal genişleme ve etkileri bir taraftan da Fed’in faizle ilgili kararları başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm piyasalar tarafından dikkatle takip edilecektir.

gar.png

Arkadaşlar piyasalar kalp atımı gibidir. Hep yükselmeyeceği gibi sürekli de düşmez. Onun için hangi piyasada yatırım yaparsak yapalım alım yerini çok iyi belirlememiz gerekir. Duygularımızı ve duyumlarımızı bir tarafa bırakıp piyasanın kendisine odaklanmalıyız.

altin-2.png

Örnek vermek gerekirse altının onsu 1900 dolar civarındayken 2500- 3000 usd hedef fiyat verilirken bir bakıyorsunuz 1100 dolara inen altın ons fiyatına 800-900 dolar hedefler verilmeye başlanıyor. Ne kadar abes değil mi? Halbuki altın hep yükselecekti 2500-3000 dolara çıkacaktı; 1100 dolardan alabileceğimizi düşünemiyorduk bile değil mi?

altin-3.pngaltin-2-(1).pngaltin-3-(1).png

Ama piyasayla birlikte 1900 dolarlarda koşarak aldığımız kesin yükselecek diye beklediğimiz altının onsu 1100 dolara düşünce piyasayla birlikte 800-900 dolarları beklemeye başlıyoruz.Umarım anlatabilmişimdir.

Piyasa her zaman risklerle doludur kendi kararınızı her zaman kendiniz verin; zarar da etseniz deneyim sahibi olup bir sonraki yatırımlarınızda daha dikkatli olursunuz. Şimdi grafiklerle piyasalara bir bakalım.

altin-3-(1)-001-001.png

Grafiklerin içinde kısa notlarla grafiklerin dilini anlatmaya çalıştım. Şu an piyasalar çizdiğimiz ve beklediğimiz trendler arasında devam ediyor ve piyasalarda büyük oynaklıklara sebep olacak herhangi bir gelişme olmadıkça bu ana grafiklerimizi güncelleyerek devam edeceğiz..

au.png

merko.png

About Ahmet Özcan

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

3 comments

  1. Elinize sağlık yine güzel bir paylaşım olmuş takibe devam

  2. Ahmet bey başarılı yorumlarınızın devamını dileriz daha önceki garanti grafiklerinizi not ettik piyasayı okuyabilmek büyük başarı.

  3. Arkadaşlar piyasalar kalp atımı gibidir. Hep yükselmeyeceği gibi sürekli de düşmez
    (A.Özcan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir