Pazartesi , Temmuz 16 2018

2018'in En Değerli Yatırımı Altın Oldu


Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, 2018 yılının en değerli yatırımının altın olduğunu söyledi. 
    

Ekonomi Uzmanı Dr. Salih Özman, 2018 yılında yapılan yatırımların kazançları ile ilgili açıklamalar yaptı. Döviz ve altın yatırımları arasında karşılaştırma yapan Uzman Özman, 2018 yılına 10 bin lira altın yatırımı yaparak giren bir kişinin, şu an itibariyle bin 450 lira kazanç elde ettiğini, döviz yatırımı yaparak giren kişilerin ise kazançlarının altına göre daha az olduğunu açıkladı. 
    

Altın, Yüzleri Güldürdü
    

Yatırım için en güvenli limanın altın olduğuna değinen Özman, “Dünya, savaş ortamının içerisinde bulunmaktadır. Savaş ortamlarında en fazla kazandıran ise altındır. Altının, en güvenli liman olduğunu her daim dile getiriyoruz. Yılbaşında altına yatırım yapanlar, şu an itibariyle %14, yatırımını euro’ya yapanlar %13 ve dolara yatırım yapanlar ise %10 kazanç elde etti.” dedi. 
    

2018 yılından kuyumcuların pek ümidi olmadığını söyleyen Özman, “Yılbaşında azda olsa ümitlerimiz olsa da beklenmedik şekilde artan altın ve döviz, ümitlerimizi tamamen tüketti. Döviz fiyatları artınca altında cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırdı. Altının gram fiyatı 182 lirayı gördü. Örneğin yılbaşında 10 bin liraya 64 gram altın alınabilirken, şimdi ise 56 gram altın alınabiliyor. Yılbaşından bu tarafa 8 gr kayıp söz konusu. Yani %14 bir kayıp var. Yılbaşında 3,74 lira olan doların fiyatı ise şimdi 4,10 liraya kadar çıktı. Yılbaşında 10 bin liraya 2 bin 670 dolar alınabilirken şimdi ise 2 bin 440 dolar alınabiliyor. 230 dolar kayıp var. Yani % 9’luk bir kayıp yaşanmış. Yılbaşında 4,5 lira olan euro ise şimdi 5,05 liraya kadar çıktı. Yılbaşında 10 bin liraya 2 bin 225 euro alınabilirken şimdi ise bin 980 euro alınabiliyor. Yılbaşından bu tarafa 245 euro gibi bir kayıp var. Yani % 13’lük bir kayıp yaşanmış.” şeklinde konuştu. 
    

Düğün Altını Almayanlar Zarar Etti
    

Yılbaşında altına yatırım yapmayan kişilerin bugün itibariyle ortalama 2 bin 500 lira zarar ettiğini ifade eden Özman, şunları söyledi:

“Yaklaşan düğün sezonunda gelinlere altın takmak neredeyse zaruri hale geldi. Erkek tarafının geline taktığı altının gramı 100 gramı buluyor. Yılbaşında 15 bin liraya alınabilecek 100 gr altın, şimdi ise ortalama 17 bin 500 liraya alınıyor. Bu da şu anlık 2 bin 500 TL zarar demek. Bu zararı asgari ücretle kıyaslayacak olursak 1,5 asgari ücrete tekabül ediyor.”  
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir