Cumartesi , Ağustos 4 2018

427 Bin Öğrencinin Sinema İle İlk Vuslatı


Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında gerçekleştirilen ‘Öğrenciler Sinema İle Buluşuyor Etkinliği’ işbirliği protokolü sayesinde ülkemiz genelinde 758 bin 798 öğrenci sinema salonunda film izleme olanağına kavuştu. 427 bin 335 öğrenci ise yaşamlarında ilk kez sinema salonunda film izledi. 
    

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, “Akademik çevreler tarafından gerçekleştirilen araştırmaların sonuçları gösteriyor ki sinema, çocukların ve gençlerin sosyalleşmelerinde, aile ve arkadaş ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli etkiye sahiptir.” denildi.  

Ülkemizde sinema salonlarına giderek film izleme olanağı elde edemeyen öğrencilerin sayısının bir hayli fazla olduğu raporlardan da anlaşılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2014 yılında yayınlanan ‘Türkiye Aile Yapısı Araştırması: Tespitler, Öneriler’ çalışmasında yer alanların %78’inin henüz sinemayla tanışmadığı ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında gerçekleştirilen ‘Öğrenciler Sinema İle Buluşuyor Etkinliği’ işbirliği protokolü çerçevesinde temel eğitimde öğrenim gören bütün öğrenciler, eğitim gördükleri illerdeki sinema salonlarında ücretsiz film izleme olanağına kavuştu. 

Bu çalışmanın amacı ise yetişen genç neslin, kültür-sanat yaşamının içerisinde olması ve ülkemizdeki sinema kültürünün yaygınlık kazanmasıdır. 

Öğrencilerin sinema salonlarına ulaşım hizmeti Türkiye Belediyeler Birliği tarafından verilirken, Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordineli olarak sinema salonları organizesini yaptı. 

Projeye En Fazla İlgiyi Bursalılar Gösterdi

Ülkemizde henüz sinema ile tanışamayan kesimin en fazla olduğu 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri, proje kapsamında ücretsiz film izleme olanağına kavuştu. Proje ile 753 bin 798 öğrenci ücretsiz sinema izlerken bu öğrencilerin 427 bin 335’i ise yaşamlarında ilk kez sinema salonunda film izledi. 

22 Ekim – 22 Aralık 2017 tarihlerinde ülkemiz genelinde gerçekleştirilen projeye en fazla ilgiyi Bursa’da eğitim gören öğrenciler gösterdi. Proje ile Bursa’da 34 bin 189 öğrenci, Mersin’de 29 bin 622 öğrenci, Adana’da 27 bin 526 öğrenci, Ağrı’da 26 bin 10 öğrenci ve Şanlıurfa’da 24 bin 879 öğrenci sinema ile tanıştı.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılı içerisinde de projenin sürmesi hedefleniyor. 
    

İlk Seyredilen Film ‘Ayla’ 

‘Öğrenciler Sinema İle Buluşuyor Etkinliği’ işbirliği protokolü kapsamında 29 Eylül 2017 tarihinde Beyoğlu Emek Sineması’nda gerçekleştirilen lansman ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sanatçılar Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Tamer Karadağlı ve 550 öğrenci, Ayla filmini yönetmen ve oyuncularıyla birlikte seyretti.       

Proje sayesinde yüz binlerce öğrenci, arkadaşlarıyla beraber ücretsiz film izleme imkanına kavuştu. Üçlü protokol ile ülke genelinde gerçekleştirilen proje 22 Aralık 2017 tarihinde son buldu.  

About

Check Also

Okuldaki Tuvalet Krizi Savcılığa Taşınıyor

Trabzon’da yaptırdığı okulu Milli Eğitim Bakanlığına devreden işadamı Halit Özdağ, okulu ziyareti esnasında 50 kabin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir