Cumartesi , Temmuz 21 2018

5 Adımda Sağlıklı Bağırsak


Antibiyotikler, gelişi güzel ve çok zor durumda kalmadıkça kullanılmamalıdır. Antibiyotik kullanımını kesinlikle gerektirecek rahatsızlıklarda ise probiyotik takviyesi almak ihmal edilmemelidir. 

Düzenli şekilde antibiyotik kullanan hayvanların eti ve sütü kesinlikle tüketilmemelidir. Et ve süt ürünleri alınırken doğal besi yöntemlerini tercih eden kurumsallaşmış firmaların ürünleri en önemli tercih sebebi olmalıdır. Dünyadaki antibiyotik kullanımının %80’inin besicilik sektöründe olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. 

İçeriğinde aşırı miktarda şeker barındıran ve besin maddesi bakımından aşırı fakir olan işlenmiş gıdaları tüketmekten kesinlikle kaçınmak gerekir. Çünkü bu türden gıdalar bağırsakta bulunan zararlı maddelerin sayısını artırdığı gibi bağırsağa yararlı olan bakterileri de yok eder. 

Probiyotik bakımından zengin beslenebilmek için yoğurt tüketmekten kesinlikle vazgeçilmemelidir. Yoğurt tercih ederken de ekşimek nedir bilmeyen ve dayanıklılığı uzun olan market yoğurtlarından kesinlikle kaçınılmalıdır. Yoğurt doğal olarak tüketilmelidir. Bunun içinde büyüklerimizin yaptığı gibi kendi yoğurdumuzu kendimiz mayalamalıyız. Doğal yoğurdun bir mucize olduğunu her zaman hatırda tutmalıyız. 

Mide ilacı mümkün mertebe kullanılmamalıdır. Mide asidinin dengesizleşmesi sindirimi ve probiyotik dengeyi bozmaktadır. Ufak bir rahatsızlık geçirdiği halde etkisini mide asidinin üstünde gösteren ilaç kullananların bağırsak florası sağlıksız olur.

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir