Cuma , Haziran 22 2018

5 Yılda Şiddete Uğrayan Sağlık Çalışanı Sayısı 55 Bin


CHP’nin Sağlık Komisyonu üyesi olan İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddete dikkat çekti. CHP’li Şeker, “Hekimler, şiddet ortamından dolayı intihara yöneliyor. Bu şiddete dur denmesi gerekir.” dedi. 
    

Diyarbakır’da bugün düzenlenen Sağlık Çalıştayına katılmak üzere kente gelen CHP Sağlık Komisyonu üyeleri İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ve Kayseri Milletvekili Çetin Arık tarafından Diyarbakır CHP İl Başkanlığında basın toplantısı düzenlendi. Şehir hastaneleri yapıldıkça kent merkezinde yer alan hastanelerin kapanacağını ifade eden Dr. Ali Şeker, “Hastalar, gitse de gitmese de %70 doluluk garantisi olduğundan dolayı biz, bu şehir hastanelerine para vermek durumundayız. Şehir hastaneleri yapıldıkça kapanan şehir merkezindeki hastanelerin arsaları CHP ve Tabip Odalarının girişimleri sayesinde kamuda kaldı. Aksi takdirde yandaş firmalara peşkeş çekilecekti. Şehir merkezinde kalp krizi geçiren hastalar, şehir dışında bulunan hastanelere yetiştirilirken birçoğu yolda yaşamını yitiriyor. Sağlık hizmetine ulaşılmadığı takdirde yaşam şansıda kaybedilmiş oluyor. Sağlık sektöründe hileli iflasa sürüklenen devlet, bir avuç yandaşın ihya olması için bunu kabullenmek zorunda değil.” dedi. 
    

Sağlık personelinin maruz kaldığı şiddet olaylarına da dikkat çeken İstanbul Milletvekili Şeker, “Çok sayıda sağlık çalışanı tutuklu bulunuyor. Türkiye, baskı ortamı ile iyi bir yerlere gelmez. İyi yürümeyen sağlık sistemi nedeniyle sağlık çalışanları ile hastalar karşı karşıya geliyor. Bunun sonucunda da sağlık çalışanları şiddete maruz kalıyor. Sağlık sektöründe gerçekleşmiş 11 bin şiddet olayı mevcut. Son beş yılda şiddete maruz kalan sağlık çalışanı sayısı 55 bine ulaştı. Bu şiddet ortamı ise hekimleri intihara sürüklüyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu ise bakış açısını tümüyle değiştirmektir. Sağlık çalışanlarının, şikayet yoluyla hedef tahtasına oturtulmasından vazgeçmek gerekir. Sülük tedavisi ile ilgili yasa çıkmasına rağmen sağlıkta şiddet ile ilgili yasa henüz çıkartılamadı. Bu gidişle de çıkması zor görünüyor.” ifadelerine yer verdi.      
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir