Cuma , Temmuz 20 2018

5n1Tatil


5n1Tatil

Baharın insanın içini kıpır kıpır yaptığı bugünlerde kış boyu çalışmış olmanın yorgunluğunu bir nebze olsun atabilmek için insan buluduğu ortamdan uzaklaşmak, farklı yerler farklı insanlar görmek ister. Plajda şezlonga serilmek, mavi turda koyları gezmek, her şey dahil sistemli bir otelde gün boyu eğlenmek…

Herkes için ‘tatil’ kelimesinin farklı bir anlamı var.

Benim için tatil,  o anki ruh halimle değişkenlik gösteren bir anlam. Bazen memleketime gidip ailemle birlikte olmak, bazen baharın tadını çıkartacağım doğa yürüyüşü, bazen masmavi bir deniz,  bazen ruhumu dinlendireceğim manevi bir yolculuk, bazen başımı alıp gitmek istediğim diyarlara yolculuk yaptığım dilimlerdir tatiller.

tatil_canta.jpg

Ara verdiğimiz yaşamımıza taze bir  motivasyon katacak bu zaman dilimlerini basit planlarla kötü süprizlere karşı koruma altına alabiliriz. Bu sebeple tatilde nereye gitsem diye kararsız olan canlihaber.com  okuyucularımızla şu ana kadar gitmiş olduğum ya da gitmeyi çok istediğim yerler hakkında yıl boyu paylaşımlar yapmayı planlıyorum..

“Paylaşımları hangi formatta yapsam daha iyi olur?” sorusuna 5n1t ile cevap vereceğim.

Gitmeyi planladığım yerler hakkında internetten bilgi toplamak istediğimde, hangi başlıklar hakkında bilgi toplasam en iyi analizi yapmış olurum dediğimde yardımıma “5n1k” koştu. Bildiğiniz üzere gazeteciliğin temel terimlerinden biri olan 5n1k ne? ne zaman? nerede? nasıl? neden? kim? “ sorularını içerir .

Bu terim tatil planılarım için ilham kaynağı oldu.

5n1k” yı “5n1tatil” olarak uyarladım ve bu yazı dizisi ortaya çıktı.

5n1t-001.jpg

5n1tatil

Nasıl gidilir ?

Ne zaman gidilir ?

Nerede kalınır ?

Neler gezilir, yenir, yapılır ?

Ne kadar bütçe gereklidir ?

Bu sorulara zaman, mekan , bütçe ve o anki psikolojimiz perspektifinden bakıp o “1tatil” ‘i daha kolay seçebiliriz diye düşünüyorum.

İlk paylaşımımı balayında gittiğimiz  ve çok memnun kaldığımız Güneydoğu Asyanın sömürgeleştirilmemiş tek ülkesi olan eski adıyla Siyam Krallığı yeni adıyla Tayland ( Bangkok, Phuket ) olacak.

Tebdil-i mekanda ferahlık vardır 🙂

 

About Hüseyin POYRAZ

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir