Cumartesi , Temmuz 21 2018

60 Yıllık Hayal Gerçekleşti! Akkuyu Nükleer Güç Santrali…


Ülkemizin 60 yıllık hayali olan ve aynı zamanda ilk nükleer güç santralimiz olma özelliğini taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santralinin temeli atıldı. Bir hayali gerçeğe döndüren bu törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’de katıldı. 
    

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akkuyu Nükleer Güç Santralimiz, ülkemizin gereksinimi olan elektrik ihtiyacının %10’unu karşılayacak. Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile petrol, doğalgaz ve kömürden oluşan enerji sepeti bundan böyle daha sağlıklı hale gelecek.” dedi. 
    

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu an hep birlikte tarihi bir ana şahitlik etmekteyiz. Akkuyu Nükleer Güç Santralinin temelini Rusya Devlet Başkanı Putin ile atmanın mutluluğu içerisindeyim. 2017 yılı içerisinde %7,4 büyüme gerçekleştirdik. Şu anki hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılında en büyük 10 ekonomi arasında yer almak. Bu hedef, doğal olarak enerji ihtiyacımızı artırıyor. Bu nükleer güç santrali, elektrik ihtiyacımızın %10’unu karşılama kapasitesine sahip olacak. Bu santral sayesinde petrol, doğalgaz ve kömürden oluşan enerji sepetimiz daha sağlıklı olacak. Enerji güvenliğimize katkı sağladığı gibi iklim değişikliğinde de önemli rol üstlenecektir.” şeklinde konuştu. 
    

Rusya Devlet Başkanı Putin ise “Bu proje, güvenlik standartları en yüksek seviyede olan bir proje olacak. 2023 yılında ilk enerji bloğunun devreye girmesi en büyük talebimiz. Bu nükleer güç santrali aynı zamanda tam bir çevre dostu olacak. Türkiye ekonomisinin gelişimine önemli katkılar sağlayacağı gibi bilişim ve teknoloji potansiyelinde de önemli artış olacak. Türk halkı, ucuz ve temiz enerji imkanına kavuşacak. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bu santral, Türkiye’nin elektrik üretimine %10 katkı sağlayacak.” dedi. 
    

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Ülkemiz açısından enerji ve teknoloji alanında bir miladın tanıklarıyız. Ayrıca inşaat başladığı zaman 10 bin kişiye ekmek kapısı olacak.” dedi. 
        
 

About

Check Also

Adnan Oktar’ın Sorgusu Başladı, Suçlamaları Kabul Etmedi

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik olarak düzenlenen operasyonda ifade alımları bu sabah saatlerinde başladı. Alınan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir