Pazar , Temmuz 22 2018

A Milli Takım ve Fatih Terim


2016 Avrupa Şampiyonası eleme heyecanı, milli takımımızın deplasmanda İzlanda Milli Takımı ile yapacağı maçla birlikte başlıyor. A grubu, diğer gruplara nazaran bizim için kısmen zor bir grup. Takımların güçleri itibariyle değil ama bize zor gelmeleri nedeniyle zor bir gruptayız. Son dünya kupasına katılamamamız ve dünya kupası eleme grubunu 4. Sırada bitirmiş olmamız, takımımızın üzerinde olumsuz bir hava yarattı ve futbol kamuoyundan da ciddi eleştiriler aldı. Kısa bir aranın ardından Milli takımın başına getirilen Fatih Terim’in tüm ülkeye sağladığı güvenle bu grubun favorileri arasında olabiliriz. Bir de 2016 Avrupa Şampiyonasına katılacak ülke sayısının arttırılmış olması, gruptan çıkmamızı kolaylaştıran etkendir.

A milli takım olarak 2016 Avrupa Şampiyonası elemelerindeki grup maçlarımıza 9 Eylül Salı akşamı İzlanda deplasmanı ile başlayacağız. Bu maçın basit bir provasını da Danimarka ile deplasmanda yaptık ve en azından gelecek adına genel olarak olumlu bir tablo çizdik.

HIRSIMIZ VE AZMİMİZLE KAZANIYORUZ

Son 3 turnuvaya (2012 Avrupa Şampiyonası, 2010 ve 2014 Dünya Kupası) katılamamış olmamız, barındırdığımız potansiyel göz önünde bulundurulduğunda büyük bir başarısızlıktı. Bir futbol ekolüne sahip olamasak da son yıllarda yetiştirdiğimiz, kadromuzdaki futbolcuların bu başarıyı gerçekleştirecek potansiyelde olduğu, aşikardır. Oynadığımız oyunun dünya futbol otoritelerince takdir edilir olduğu ve katıldığımız turnuvalara bu oyunumuz, isteğimiz, hırsımız, azmimiz ve cesaretimizle renk kattığımız literatüre geçmiş bir gerçektir.

DUYGUYU YÖNETEN ADAM: FATİH TERİM

Millet olarak duygusal bir yapıda olduğumuzu futbolda da gösterir durumdayız fakat milli takımın başına gelen son antrenörler, bizim bu kapasitemizi görmezden gelerek maçlara çıktılar ve haliyle de başarısız oldular. Türk futbol tarihinin nitekim en başarılı futbol adamı, teknik direktörü ve taktisyeni olan Fatih Terim, yeniden milli takımımızın başında.

Oyuncuların ona duyduğu saygı, sahip olduğu müthiş futbol bilgisi ve futbolcuları motive etmedeki başarısı ile arzulanan başarıların uzun vadede geleceğine inanıyorum. Fatih Terim’in ne kadar büyük bir hoca olduğunu kanıtlayan en önemli örnek ise son Dünya Kupası elemelerinde mucize görünen şansın ne kadar kolay bir şekilde gerçekleşebileceğini bize göstermesi ve sanki elinde sihirli bir değnek varmış gibi son 4 maçta milli takımın oynadığı futbolu %80 oranında pozitif olarak değiştirmesidir. Bu yüzden elemelerde başarılı olacağız ve en azından grubumuzu ikinci sırada bitirip turnuvaya direkt olarak katılacağız.

NASIL BİR OYUN BİZİ BEKLİYOR?

İşin analiz kısmına geldiğimizde ise Danimarka maçının ikinci yarısının önemli bir ölçü olduğunu düşünüyorum. Elemeler sürecinde geriye düşeceğimiz karşılaşmaların özellikle deplasmanlarda olacağını ve geriye düştükten sonra nasıl bir yol izleyeceğimizi bu maçta çok net gördük. Fatih Terim’in oynattığı oyunda sağ ve sol beklere ne denli önemli işler düştüğünü bilmekteyiz. Terim’in oyun felsefesinde forvette çok adamınız olmasa bile 2 kenar 

bekini hücum aksiyonlarında görevlendirerek çok rahat gol bulabilirsiniz ki zaten Danimarka maçında Gökhan Gönül ve Caner Erkin’in hücumdaki performansları bu durumu kanıtlar.

Defans hattında göbekteki iki ismin birbiriyle uyum içerisinde olması, maç içinde pozisyonlar esnasında sık sık konuşmaları gerekmektedir. Semih Kaya’nın yokluğunda Ömer-Ersan ikilisi bu işi iyi başardılar ve arada bir ileriye de destek oldular. Her iki oyuncunun da kulüplerindeki performansı en üst düzeyde olduğu için defans açısından bir sorun oluşmadı diyebilirim. Orta alanda ön liberodaki Mehmet Topal’da görünmeyen kahramanlardan biri olmaya aday.

İleri uç açısından düşünüldüğünde ise Hakan Çalhanoğlu’nun yokluğunda Oğuzhan’a büyük iş düştü fakat çok etkili olamadığı için ikinci devre çıkarıldı. Diğer oyuncuların performansı ise yeterli derecede göründü.

Son olarak galibiyet golümüzü atan Ozan Tufan’a yer açmak istiyorum. Genç oyuncunun bu maçta gol atması ve Bursaspor’da Şenol Güneş, Milli takımda ise Fatih Terim tarafından oyuna dahil edilmesi, onda bir potansiyelin olduğunu ve gelecek adına önem taşıdığını göstermektedir. Fakat bu maçta attığı gol ile dünyanın en iyi oyuncusu gibi gösterilmesi, yanlış olacaktır. Bu iddiamızı kanıtlamak için geçmişten örneklere yer vermeye gerek olduğunu da düşünmüyorum.

KADRO TAHMİNİ

Bu yazıyı bitirirken Milli Takım’ın İzlanda karşısında sahaya çıkacak onbiri için bir tahminde bulunmak istiyorum.

Recep Onur Kıvrak

Caner Erkin

Adem Ersan Gülüm (Semih Kaya)

Ömer Toprak

Gökhan Gönül

Mehmet Topal

Selçuk İnan

Oğuzhan Özyakup (Hakan Çalhanoğlu)

Olcay Şahan (Arda Turan)

Olcan Adın

Burak Yılmaz

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir