Cumartesi , Ağustos 4 2018

Abadi: Protestocular Zarar Görürse Müdahale Gelir


Irak Başbakanı Haydar El Abadi, ülkenin kuzey kesiminde süren protesto gösterilerinde protestoculara herhangi bir zarar verilmesi halinde buna sessiz kalmayarak müdahale edeceklerini söyledi. 
    

Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Abadi, “Ülkenin kuzey bölgesinde süren protesto gösterilerinin asıl nedeni Kürdistan bölgesel hükümetinin izlediği yanlış siyasettir. Merkezi yönetim olarak Irak’ın her yerinde yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumalıyız. Bu asli görevlerimiz arasındadır. Protestoculara herhangi bir zarar geldiği takdirde duruma müdahale ederiz.” şeklinde konuştu. 
    

Kürt yönetiminin (IKBY) güvenlik güçlerini protestoculara herhangi bir zarar verilmemesi hususunda uyaran Abadi, sivillerin gösteri haklarının ellerinden alınmasına sessiz kalamayacaklarını belirtti. Protestoculara da çağrıda bulunan Başbakan Abadi, kamu mallarına zarar verilmeden eylemlerin gerçekleştirilmesini istedi. 
    

IKBY yönetiminin, memur maaşlarını ödememesi hakkında da açıklama yapan Başbakan Abadi, Bağdat’taki inceleme komitesi tarafından öğretmenler, doktorlar ve bazı güvenlik birimlerinin kayıt işlemlerinin sona erdiğini, bu alanlarda faaliyet gösteren memurlara ise maaşlarının yakın zamanda ödeneceğini söyledi. 
    

Memurlar tarafından Süleymaniye kent merkezinde başlatılan protesto gösterileri şirret gibi çoğu ilçeye yayıldı. Birçok parti ve kamu binası protestocular tarafından ateşe verilirken çıkan olaylarda şimdiye dek 5 kişi yaşamını yitirirken 93 kişi ise çeşitli yerlerinden yaralandı.       
 

About

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir