Pazartesi , Temmuz 16 2018

ABD Başkanı Trump, Filistin'i Tehdit Etti


ABD Başkanı Donald Trump tarafından Filistin yönetimine yapılan ekonomik yardımların kesilebileceği yönündeki açıklamayı tehdit olarak değerlendiren Filistin Devlet Başkanlığı, bu açıklamaya tepki gösterdi. 
    

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, konu ile ilgili, “Kudüs ve mukaddesatının değeri altın ve gümüşle ölçülemeyeceğinden dolayı Kudüs, kesinlikle satılık değildir.” açıklamasında bulundu. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hanan Arşavi’den de ABD Başkanı Trump tarafından yapılan ekonomik tehdide tepki geldi. Arşavi, “ABD’nin şantajları karşısında teslim olmayarak direneceğiz. ABD tarafından yapılan ekonomik veya diğer şantajlara karşı Filistin liderliği teslim olmayarak direnecektir. Barış, özgürlük ve adalet için tarafımızdan verilen mücadele ABD Başkanı Trump tarafından baltalandı. Bu da yetmiyormuş gibi izlemiş olduğu pervasız ve sorumsuz siyasetinin sonuçlarından tarafımızı sorumlu tutarak Filistin’in cezalandırılacağı yönünde tehditlerde bulunuyor. Trump, Filistin halkının parayla satın alınabileceğini düşünüyor ama Filistin halkının hakları kesinlikle satılık değildir.” şeklinde konuştu. 
    

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) Genel Sekreter Yardımcısı Kays Abdulkerim ise “ABD tarafından yapılan yardımları kesme tehdidi Filistin halkına yapılan bir şantajdır. Filistinli mültecilerin yaşamış olduğu trajedinin artmasında ABD’nin de katkısı var. ABD, şimdide Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) yardımın kesilmesi suretiyle onların davasını tasfiye etmenin peşine düştü.” ifadelerine yer verdi. 
    

Ortadoğu barış sürecinde müzakere masasına oturmaması halinde Filistin yönetimine yapılan ekonomik yardımların kesilebileceğine dair sinyal, ABD Başkanı Trump tarafından verilmişti. Twitter hesabından Filistin yönetimini hedef alan paylaşımlarda bulunan Trump, “ABD tarafından Filistin yönetimine her sene yüzlerce milyon dolarlık yardım yapılıyor. Bu yardımların karşılığı olarak görmemiz gereken takdir ve saygıyı görmüyoruz.” demişti

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir