Cumartesi , Ağustos 4 2018

ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Arasındaki Tarihi Buluşmaya Saatler Kaldı


Birbirlerine karşı yaptıkları açıklamalar nedeniyle yan yana gelmeleri neredeyse imkansız gibi görünen ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Singapur’da bir araya gelecek.  Tarihi Konuşmaya sadece saatler kalırken Singapur’a ilk gidenler Kim Jong-un oldu.  Donald Trump da Aradan birkaç saat sonra Singapur’un Paya Lebar Üssüne indi.

Singapur’da 12 Haziran tarihinde bir araya gelecek olan ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un Singapur’un iniş yaptı.  Önce Kim Jong-un’un geldiği Singapur’a sadece saatler sonra ABD Başkanı Trump Gareth üzerinden aktarmalı olarak geldi.

İLK KEZ OLUYOR

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında 12 Haziran Salı günü gerçekleşecek olan görüşme ülkenin Tatil Beldesi olan Sentosa Adası’nda olacak.  Zirvenin diğer bir önemi ise ilk kez bir Kuzey Kore liderinin bir ABD başkanı ile bir araya gelecek olması. Görüşmenin Washington tarafından beklentisi ise Kuzey Kore lideri Kim’in nükleer silahlanma projesini sonlandıracak bir sürecin başlangıcı olması.  Son 18 ay içerisinde ikililer arasında inişli çıkışlı bir ilişki yaşanırken iki tarafta karşılıklı açıklamaları ile birbirlerine Savaş tehdidinde bile bulundu.  İki liderin de zirveden önce Singapur başbakanı ile bir araya gelmesi bekleniyor. 21 Nisan tarihinde bir açıklama yapan Kim Jong-un ABD Başkanı Trump ile yapacağı görüşme nedeniyle ülkenin füze programını askıya aldığı ve bir nükleer tesisinde kapatacağını duyurmuştu. Fakat daha sonra Kuzey Kore lideri Kim’in açıklamaları nedeniyle görüşmelerin askıya alındığı duyurulmuştur.

 

About admin

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir