Cumartesi , Ağustos 4 2018

ABD, IŞİD'i Bahane Ediyor


Kürt koridorunun kurulması hususunda çalışmalar yürüten ABD, Suriye ve Irak’ta askeri güç bulundurabilmek için IŞİD terör örgütünü gerekçe gösteriyor. Rusya, Irak ve Suriye tarafından yapılan açıklamaların aksi yönünde açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, IŞİD terör örgütünün bittiğini dile getirenlere inanılmaması gerektiğini söyledi. 
    

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) basın ofisine ziyareti esnasında gazetecilerle bir araya gelen Jim Mattis, gazeteciler tarafından kendisine yöneltilen Rusya ve Kuzey Kore ile gergin ilişkiler, Myanmar ve Suriye’de yaşanan olaylara ilişkin soruları cevaplandırdı. Suriye’de yaşanan gelişmeler hakkında da görüşlerini belirten Mattis, IŞİD terör örgütünün henüz bitirilemediğini ve bölgede IŞİD terör örgütü ile savaşın süreceğini belirtti. Mattis, “Açık söylemek gerekirse IŞİD terör örgütü ile savaş henüz bitmedi. Şu anda dağıtılıyor. IŞİD terör örgütünün bittiğini dile getirenlere ise inanmamak gerekir. IŞİD ile mücadelemizi sürdürüyoruz. İttifakımız karşısında duramadıkları için kaçıyorlar.” şeklinde konuştu. 
    

IŞİD terör örgütünün Fırat Nehrinin batısında Esad rejimi ile Rusya tarafından da sıkıştırıldığına değinen Mattis, Suriye’de süren savaşın sona erdirilmesi hakkında da Cenevre’de Mistura’nın liderliğindeki diplomatların bu savaşa çözüm üretmesi hususunda beklenti içerisinde olduklarını söyledi. 
    

Rus uçakları ile ABD uçaklarının Suriye hava sahasında yaşanan önleme olayı ile ilgilide görüşlerini belirten Mattis, Rus ve ABD harekat merkezlerinin iletişim kanallarının açık olmasına rağmen Rus uçaklarının bu kanal üzerinden iletişim kurmadan ABD tarafından hava operasyonu düzenlenen bölgeye neden girdiği hakkında bilgisi olmadığını belirtti. Dolaylı görüşmeler 28 Kasım tarihinde başlamış ve BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura tarafından düzenlenen basın toplantısıyla bitmiştir. Suriye’nin konu edildiği Cenevre 8 görüşmelerinin başarısızlıkla neticelendiğini söyleyen Mistura, “Bu başarısızlık, altın bir fırsatın kaçırılmasıyla eşdeğer.” ifadelerine yer vermişti. 
    

ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley tarafından Yemen’den Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a fırlatılan füzenin kalıntılarının BM’de sergilenmesi hususunda da görüş belirten Mattis, “İran, Yemen’de Husi’leri desteklemektedir. İran tarafından yapılanlar tamamiyle yasa dışıdır. Biz de onlar tarafından yapılanları dünyaya gösteriyoruz.” dedi.         
 

About

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir