Salı , Temmuz 17 2018

ABD, IŞID'i Gerekçe Göstererek PYD'yi Silahlandırıyor


Suriye topraklarındaki terör probleminin Irak-Suriye sınırında sürdüğünü belirten emekli Büyükelçi Onur Öymen, “Soçi zirvesinde birtakım kararlar alındı. Bu kararlarla ilgili somut adımlar atılmadan değerlendirme yapılması veya iyi, kötü şeklinde nitelendirilmesi yanlıştır. Soçi zirvesine PYD terör örgütünün davet edilmemesi çok önemlidir. Çünkü böylesine önemli bir zirvede terörist bir grubun yer alması hoş olmazdı. Bu zirvenin ardından atılacak adımları dikkatle takip etmek gerekiyor. Olumlu bir değerlendirme yapılabilmesi için zirvede alınan kararlarla ilgili somut adımlar atılması gerekiyor. Benim değerlendirmelerime göre ülkemiz tarafından üzerine gidilmesi gereken asıl konu mevcut. Suriye’nin, Irak sınırının batısındaki IŞID bölgeleri halen duruyor. Bu bölgelere askeri operasyonun zorunluluğu gündeme geldiği halde koalisyon güçleri ya da başka bir güç tarafından bu bölgelere operasyon yapılmadığı için IŞID terör örgütü varlığını sürdürüyor.” dedi. 

ABD’nin, PYD terör örgütünü silahlandırmak için IŞİD’i gerekçe göstermeye çalıştığına da değinen Onur Öymen, “Ben, böyle bir tablo görüyorum. ABD’ye, PYD terör örgütünü niçin silahlandırma çabası içerisinde olduğu sorulduğu zaman direkt IŞİD terör örgütünü gerekçe gösterecek. IŞİD terör örgütünün bölgede oluşturduğu tehlike azalsa da kimse arta kalan IŞİD’li teröristler ile mücadele etmiyor. IŞİD terör örgütünü bölgeden tasfiye etmek için herhangi bir şey yapan yok. Örneğin hiç kimse, Irak sınırını bombalamıyor. Şimdiye kadar öyle bir haber işitmedik.” ifadelerine yer verdi. 

Rusya, Teröristi Soçi Zirvesine Davet Etti

Terörist Mihraç Ural’ın Soçi zirvesine davet edilmesinin yapılan büyük bir hata olduğunu söyleyen Onur Öymen, “PYD terör örgütü, Soçi zirvesine davet edilmese de bu noktada ülkemizin üzerine gitmesi gereken en önemli hususlardan biri PKK ve PYD’nin, Rusya tarafından terör örgütü olarak kabul edilmemesidir. Terör eylemi gerçekleştirdikleri takdirde işlem yapacaklarını ifade etseler de PKK terör örgütünün gerçekleştirdiği terör eylemlerine rağmen PKK’yı terör örgütü olarak tanımadılar. Rusya, birdenbire dostumuz oldu. Bunları kimse dile getirmiyor. Türk kamuoyu ve partiler tarafından bu konunun üzerine mutlaka gidilmelidir. Rusya gibi önemli tecrübelere sahip bir yönetimin, terörist Mihraç Ural hususunda hata yapma lüksü yoktur. Soçi zirvesine davet edilen herkesin araştırılması ve ondan sonra davetin yapılması gerekir. Böylesine önemli bir hata kabul edilemez.” şeklinde açıklamalarda bulundu.  
 

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir