Cuma , Haziran 22 2018

ABD, IŞİD'İ Yok Etmek İçin Suriye Topraklarında


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “ABD’nin, Suriye Demokratik Güçleri (PYD/PKK) ile yaptığı herhangi bir faaliyet Suriye’nin içişlerini ilgilendirir.” şeklinde konuştu. Günlük basın toplantısında konuşan Nauert, Suriye’deki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. 
    

Türkiye tarafından PKK/PYD’ye dair yapılan açıklamalara da değinen Nauert, “Türkiye, bizim için hem önemli hem de değerli bir NATO müttefikidir.” dedi. Nauert, ABD’nin Suriye topraklarında bulunmasının maksadının ise terör örgütü olan IŞİD’i yok etmek olduğunu ileri sürdü. 
    

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Eric Pahon tarafından yapılan açıklamada da ‘Sınır Güvenliği Gücü’ hususunda Türkiye’nin yaşadığı kaygıların anlayışla karşılandığına ve Türk yetkililer ile bu konu üzerinde görüşüldüğüne değinildi. 
    

Pahon, “Eğitilmekte olan sınır güvenlik gücü ile alakalı Türkiye tarafından duyulan endişeleri anlayışla karşılıyoruz. Aynı zamanda NATO müttefikimiz olan Türkiye ile düzenli ve yakın iletişimimiz sürüyor.” dedi. 
    

Türkiye tarafından PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olarak görülen YPG’nin omurgasını oluşturduğu SDG’nin öncülüğünde kurulması düşünülen ‘Sınır Güvenliği Gücü’ hususunda görüşmelerin yapılıp yapılmadığına dair soruyu yanıtlayan Pahon, “ABD hükümeti ile Türk mevkidaşları arasında sürmekte olan görüşmeler tamda bu konu üzerinde gerçekleşmektedir.” ifadelerine yer verdi. 
    

Pahon tarafından ‘Varsayılan Sınır Güvenliği Gücü’ denilmesi ise dikkatlerden kaçmadı.        
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir