Çarşamba , Haziran 20 2018

ABD Kalp Derneği, Yüksek Tansiyon Sınırını 13 Olarak Belirledi


ABD Kalp Derneği tarafından yapılan açıklamada 13 tansiyonun yüksek tansiyon sınırı olduğu belirtildi. Normalde 14’e 9 olan yüksek tansiyon sınırı, yüksek tansiyon hastalarının erken tedavi edilebilmesi gerekçesiyle 13’e 8’e indirildi. 
    

13’e 8 olan yeni yüksek tansiyon sınırı ilaç ihtiyacı gerektirmiyor. Amerikan Kalp Derneği Hipertansiyon ve Amerikan Kardiyoloji Koleji Başyazarı Paul Whelton, “Bir insanın tansiyonu 13’e 8’e çıktığı zaman tansiyonu normal olan birine göre kardiyovasküler karışıklık riskleri ikiye katlıyor. 13’e 8 olarak belirlenen yeni yüksek tansiyon sınırı ilaç kullanımına ihtiyaç doğurmazken tansiyonun düşük tutulması yönünde sarı bir ışık anlamına geliyor. Buna bir nevi ikaz diyebiliriz. Daha önce 14’e 9 olan yüksek tansiyon sınırı ile tansiyon rahatsızlığı 50’li yaşlarda yaygınken yeni sınır 13’e 8 ile bu yaş ortalaması 40’lı yaşlara kadar düşecek. Bu da doğal olarak tansiyon hastalarının sayısında önemli bir artışa yol açacak. Kalp rahatsızlıklarının ana sebebi sigara olsa da sigaradan sonra yüksek tansiyon gelmektedir. Eski sınır olan 14’e 9’da Amerikan nüfusunun %32’sinde tansiyon rahatsızlığı görülüyordu. Yeni sınır olan 13’e 8 ile Amerikan nüfusunun yaklaşık yarısı yüksek tansiyon rahatsızı sayılacak.” ifadelerine yer verdi. 
 

About

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir