Cumartesi , Ağustos 4 2018

ABD, Rusya'ya 'Esed'i Vururuz' Sinyali Verdi


Suriye’nin kuzeyinde yer alan ve işgal altında bulunan topraklarda PKK terör örgütüne terör devleti kurdurmak için koordineli hareket eden, ancak söz konusu PKK terör örgütü üzerinde hakimiyet kurmak olunca birbirleriyle yarış haline giren ABD ve Rusya, Suriye’yi yeni bir krizin eşiğine getirmeye hazırlanıyor. Rusya’nın kontrolünde olan Esed/Hamaney rejiminin kimyasal silah ürettiğini ileri süren ABD’li yetkililer, Suriye’ye düzenlenebilecek operasyon olasılığını gündeme taşıdı. 

Kimyasal Silahları Stokladı

Suriye’nin kimyasal silah üretimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD’li üst düzey yetkililer, Suriye hükümeti tarafından yeni kimyasal silah türleri geliştirilme ihtimali olduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump’ın, kimyasal silah saldırılarına karşı caydırıcı olması açısından lüzum görüldüğü takdirde Esed/Hamaney rejim güçlerine yeniden askeri harekat düzenlemek için hazırlık içerisinde olduğunu söylediler. Reuters’da yer alan habere göre ABD’li yetkililer, Şam’ın kimyasal silahların hepsini imha etmesi hususunda 2014 yılında ABD ile Rusya arasında anlaşma imzalasa da kimyasal silah stoklarının bir kısmının Esed hükümeti tarafından halen muhafaza edildiğini ileri sürüyorlar. 

Askeri Harekat Düzenlenebilir

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD’li bir yetkili, “Kimyasal silah kullanımından caydırmak ve önüne geçmek için askeri güce başvurmayı sürdüreceğiz.” ifadesiyle kimyasal saldırı düzenlediği takdirde ABD tarafından yeni bir askeri müdahale yapılabileceği konusunun önemine dikkat çekti. 

Kimyasal silah konusunda değerlendirme yapan başka bir ABD’li yetkilide, uluslararası toplum tarafından Esed’e baskı uygulanmakta gecikildiği takdirde Suriye rejiminin elinde bulundurduğu kimyasal silahların Suriye’nin ötesine geçeceğini, hatta ABD kıyılarına yayılma ihtimali olduğunu iddia ederek müdahalede bulunulmadığı takdirde yayılacağını söyledi. 
 

About

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir