Pazar , Haziran 24 2018

ABD'den, 250 Milyon Dolarlık Sınır Güvenlik Desteği İle İlgili Muğlak Açıklamalar


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), uzun süreden beri inkar ettiği Kuzey Suriye’de PKK/YPG’nin paravanlığını üstlendiği SDG öncülüğündeki sınır koruma gücünde ana unsurun Irak ve Suriye sınırı olacağını ileri sürdü. 

Pentagon tarafından yapılan ilk açıklamada Suriye’de sınır güvenliğine ayrılan 250 milyon doların öncelikle Irak-Suriye sınır güvenliği için harcanacağı belirtilse de bu açıklama daha sonra değiştirilerek önceliğin Lübnan ve Ürdün sınırlarına verileceği açıklanmıştı. Ancak Pentagon’a, bu düzeltme yeterli gelmemiş olacak ki daha sonra bir düzeltme daha yaparak 250 milyon doların harcamasındaki önceliğin Lübnan ve Ürdün sınırları dahil olmak üzere çatışma alanlarına yakınlığı bulunan ülke sınırlarının güvenliğine verileceğini açıkladı. 

Pentagon sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, 2019 mali bütçesi teklifi ile talep edilen 250 milyon dolarlık fonun Irak-Suriye sınırının güvenliği için harcanacağı yönünde açıklama yapmasına rağmen AA muhabirine tekrar dönüş yaparak açıklamayı düzeltmek istediğini belirtmiş, yeni açıklamada ise 250 milyon dolarlık fon ile Lübnan ve Ürdün hükümetlerine sınır güvenliği hususunda destek verileceğini ileri sürmüştü. 

Galloway, “250 milyon dolarlık fon ile ilgili tarafımdan sehven yapılan açıklamada, 250 milyon doların Suriye topraklarındaki ABD destekli ortaklara yönelik istenildiği anlaşılıyor. İşin esasında ise söz konusu 250 milyon dolarlık fon, Suriye topraklarındaki ABD’nin desteklediği ortak kuvvetler için değil, Lübnan ve Ürdün hükümetlerine sınır güvenliği hususunda destek sağlamak için verilmiştir.” şeklinde konuştu. 

Pentagon sözcüsü tarafından yapılan bu açıklama, 250 milyon dolarlık fonun akıbetini bir kez daha muğlak hale getirdi. 
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir