Çarşamba , Temmuz 18 2018

AB'den Bitcoin Çıkışı! Katı Kurallar Getiriliyor


Avrupa Birliği, Bitcoin’inde dahil olduğu sanal para birimleri kullanan çevrimiçi döviz platformlarına, terör ve para aklamaya engel olabilmek için katı kurallar getirilmesine karar verdi. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyinde Cuma günü gündeme gelen ve üzerinde tartışılan yönerge, Bitcoin’inde içinde bulunduğu sanal para birimlerinin kullanıldığı çevrimiçi döviz platformlarına yeni kurallar getiriyor. Söz konusu yönergenin terör ve para aklama finansmanlarına engel olabilmek için sunulduğu açıklandı. Aynı zamanda daha evvel çevrimiçi döviz platformlarında sanal para birimi ile işlem yapan anonim kullanıcıların yönergenin uygulamaya konması durumunda kimliklerinin belli olacağı açıklandı. 
    

AB’nin yönetimini üstlenen Avrupa Komisyonu tarafından sunulan yönergeye gerekçe olarak ise 2015 ve 2016 yıllarında Brüksel ve Paris’te gerçekleştirilen terör saldırılarının finanse edilmesinde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanılması gösterildi. 

AB Adalet Komiseri Vera Jourava, “Konsey tarafından onaylanan bu yönerge sayesinde para aklama ve terör finanse etmenin önüne geçilecek şeffaf bir sistem gelecek.” ifadelerine yer verdi. 
    

Cennet Bahçeleri ile Panama belgelerinin sızdırılmasından sonra AB, para aklama ile vergi kaçırma hususlarında harekete geçeceğini duyurmuştu. Sızdırılan belgeler sayesinde birçok ünlü ismin ve politikacının vergi kaçırdığı öğrenilmişti. Toplantıdan sonra yönergenin önümüzdeki 18 aylık süreçte AB üye eyaletlerince onaylanması ve ulusal yasalarda yer alması kararlaştırıldı.           
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir