Pazartesi , Haziran 25 2018

ABD'li Gençler, Daha Sıkı Silah Kontrolü İstiyor


ABD’de Beyaz Saray’ın önünde toplanan bir grup genç, silah kontrolünde daha sıkı denetimlerin olabileceği düzenlemeler yapılması için Beyaz Saray’ın kapısında uzanarak protesto eylemi gerçekleştirdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın, Florida’da olduğu esnada eylemini gerçekleştiren gençler, eylemleri esnasında ‘Sıra Bende’ yazılı pankartlar ile birlikte Amerikan bayrakları açtı. 

Beyaz Saray önünde toplanan gençlerin hedefinde ise Amerikan Ulusal Tüfek Derneği (NRA) vardı. Söz konusu derneği protesto eden gençler, ‘Yasalarımızı Kongre mi NRA mı yapıyor?’ pankartları taşıyarak silah kontrolü ile ilgili yasa yapması için kongreye seslendi. Ayrıca gençler, ‘NRA, bugün kaç çocuk öldürdün?’ şeklinde slogan attıktan sonra olaysız şekilde dağıldı. 

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Parkland’daki bir okulda 19 yaşındaki bir gencin gerçekleştirdiği silahlı saldırı neticesinde 17 kişi yaşamını kaybetmişti. Bu olaydan sonra ABD’de silah satışındaki kolaylıklara büyük tepki gösterilmişti. 

ABD Başkanı Donald Trump ise okula gerçekleştirilen bu saldırıyla ilgili yaptığı değerlendirmede bireysel silahlanma hakkı yüzünden son yıllar içerisinde bu vakalarda artış görüldüğünü, bu olayların silahlanmanın kontrol altına alınmasından daha çok akıl sağlığının yerinde olup olmadığıyla alakalı olduğunu belirtmişti. 
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir