Cumartesi , Ağustos 4 2018

ABD'nin Kudüs Kararı Gazze'yi Karıştırdı


ABD Başkanı Donald Trump tarafından Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olarak tanınacağının açıklanması Batı Şeria, Beytüllahim ve Gazze sokaklarını karıştırdı. ABD bayraklarını yakan Filistinliler, polisle de çatışmaya girdi. 
    

Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olarak tanınacağının bizzat ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanmasına dair Hamas, ‘ABD, cehennemin kapılarını açtı’ şeklinde tepki gösterdi. ABD tarafından alınan Kudüs kararının ardından Hamas tarafından 3. intifada çağrısı yapıldı. 
    

Hamas’ın lideri İsmail Haniye tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
    

“ABD tarafından verilen bu karar, Filistin halkına savaş açmak ile eş değerdir. Siyonist düşmana karşı yeni bir intifada başlatmak lüzumunu öngörüyoruz.”
    

Filistin’in birçok bölgesinde sokağa dökülen Filistin halkı, İsrail polisi ile çatışırken ABD ve İsrail bayraklarını ateşe verdi. Filistin, topraklarının İsrail tarafından işgal edilmesine karşı Filistin halkının ayaklanması anlamını taşıyan intifidanın ilki 1987 yılında başlayarak 1991 yılına kadar sürmüş, ikinci intifada ise 2000 yılında başlayarak 2005 yılına dek devam etmişti. 
    

Filistin Halkına Biber Gazı ve Plastik Mermi İle Müdahale  
    

Protestoculara, İsrail askerleri tarafından çok sert şekilde müdahale edilirken şimdiye kadar biber gazından Haaretz Batı Şeria’da 14 protestocu, plastik mermiden ise iki Filistinlinin yaralandığı öğrenildi. Beytüllahim’deki protesto gösterilerinde ise ABD bayrağı ile Trump’ın posterleri ateşe verildi. Onlarca gösterici Doğuş Kilisesinin avlusunda toplanarak üzerleri çarpı işareti ile çizilen Trump posterlerini ellerinde taşıdı. Ayrıca protestocular tarafından ‘Amerika yılanın başıdır’ ‘Filistin halkı teslim olmayacak’ şeklinde sloganlar atıldı.     
 

About

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir