Cumartesi , Ağustos 4 2018

ABD’nin Skandal Kararına Başbakan Yıldırım’dan Sert Cevap


ABD’nin Suriye sınırında kurmak istediğini açıkladığı terör ordusu hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin bu konu hakkında tavrının net olduğunu ve böyle bir şeye izin vermeyeceğini söyledi. İşte detaylar…

Arka arkaya skandal kararlar alan ABD yönetimi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Türkiye’nin Suriye sınırında terör örgütlerinden bir ordu oluşturacağını ve bu şekilde DAEŞ ile mücadele edeceklerini belirtmişti. Bu açıklamalara ise Türkiye çok sert cevap verirken, olası oluşturulacak bir terör ordusuna Türkiye’nin müdahale etmesinin de kaçınılmaz olduğu belirtildi. 

İZİN VERMEYİZ 

ABD’nin bu skandal açıklamalarının arkasından ise Başbakan Binali Yıldırım’da bir açıklama yaptı ve böylesi bir duruma asla izin verilmeyeceğini söyledi. ABD’nin Türkiye ile müttefik bir ülke olduğunu ancak müttefiklik hukukuna aykırı işler yaptığını belirten Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin yarattığı bu kafa karışıklığını ortadan kaldırması gerektiğini dile getirdi. Türkiye’nin bu konudaki tavrının net olduğunu da söyleyen Yıldırım, “Bir gün sınırda güvenlik ordusu kuruluyor deniyor, bir gün DEAŞ’ı temizledikten sonra bölgede asayişi sağlamak üzere yerel unsurlardan bir birim oluşturuyoruz gibi açıklamalar geliyor. Bunlar kafa karıştıran açıklamalar. Türkiye’nin tavrı açık ve nettir. Hudutlarımızın hemen yanında bir terör ordusu oluşturulmasına izin vermemiz mümkün değildir. Vatandaşlarımızın ve hudutlarımızın güvenliğini tedbir alan her türlü tedbir hiç ama hiç rehavete kapılmadan hemen alınacaktır” ifadelerini kullandı. 
 

About

Check Also

Son Başbakan Binali Yıldırım’dan Duygusal Veda

Türkiye’nin son başbakanı Binali Yıldırım, bugün yapılan Ak Parti grup toplantısı sırasında veda konuşması yaptı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir