Pazartesi , Temmuz 16 2018

Acil Servislerde Neler Oluyor?


120 milyon kişi başvuruyor ancak acil servis uzmanı sadece 1445 hekim var. Randevusuz olduğu, katkı payı alınmadığı, gecede rahatlıkla gidilebildiği için acil olmayan hastalarda bu servislere başvuruyor. Talep çok olunca, hekim sayısı yetersiz kalınca devreye branş dışı hekimler giriyor. Gerçekten durumu acillik olan hastalara kaliteli hizmet verilemiyor.

ACİL SERVİSLERDE BRANŞ DIŞI HEKİMLER GÖREVLENDİRİLİYOR

İstanbul Tabip Odası Genel Sekteri Dr. Samet Mengüç, Bir hekim olarak asla acil servise düşmeyi istemem. Neyle karşılaşacağını bilmiyorsun. dedi. Mengüç’ün iddiasına göre Acil Servislerde tehlike çanları çalıyor. Yeterli uzman hekim yok. Branş dışı hekimler acil hastalara bakıyor. 80 milyonluk ülkede 120 milyonluk acil servis başvurusu kabul edilebilir bir gerçeklik değildir. Her Tıp Fakültesi diplomasını almış olan insan her türlü acili yapacak diye birşey yok. Türkiye de 120 milyon kişinin başvuruduğu Acil servislerde hasttaların karşısına acil tıp uzmanı değil, Patoloji yada jinekoloji uzmanıda çıkabiliyor.

ACİL SERVİS UZMANLIĞI NEDEN TERCİH EDİLMİYOR?

Fazla iş yükü, sağlıkta şiddetin en sık yaşandığı yer oluşu, ücret yetersizliği de acil servis uzmanlığı bölümünün ilgi görmemesinin başlıca nedeni. Hekimler can güvenliğimiz yok diyor. Türkiye de günde ortalama 30-33 arasında sağlıkta şiddet olayı yaşanmakta. İstanbul Tabip Odasına göre sorunların çözümü sağlık politikalarındaki değişiklikten geçiyor.
 

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir