Pazartesi , Temmuz 23 2018

Açlık Sınırı Bin 615, Yoksulluk Sınırı 5 Bin 262 TL'ye Yükseldi


TÜRK-İŞ tarafından yapılan araştırmanın neticesine göre Ocak ayı itibariyle 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 615 TL olarak belirlenirken yoksulluk sınırı ise 5 bin 262 TL oldu. Türk-İş, çalışan kesimin geçim koşullarının tespit edilmesi ve temel ihtiyaç maddelerinde artış gösteren fiyatların aile bütçesine etkilerini tespit etmek amacıyla her ay düzenli olarak yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Ocak ayındaki sonuçlarını açıkladı. 
    

4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmek için yaptığı gıda harcamaları Aralık ayına göre 7 lira artarken, 2017 Ocak ayına göre ise 136 lira arttı. Yoksulluk sınırı ise son bir ay içerisinde 24 TL artarken, 2017 yılı Ocak ayına göre de 444 TL artış oldu. Araştırma neticesinden elde edilen bulgular, sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen 4 kişilik bir ailenin, Ocak ayı içerisinde bin 615 TL gıda harcaması yapması gerektiğini gösteriyor. Bu rakamda açlık sınırı oluyor. Böylelikle 2018 yılında 200 TL zamla bin 604 TL’ye yükselen asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. 
    

Bekar bir çalışanın Ocak ayı içerisindeki maliyetinin bin 998 lira 88 kuruş olarak hesaplandığı araştırma sonuçlarına göre Ankara’da ikamet eden 4 kişilik bir ailenin asgari gıda harcamasında %0.46 artış oldu. Gıda enflasyonu, son bir yıl içerisinde baz etkisiyle de %9,22 artarken, yıllık artış ise ortalama %9,71 oldu. Araştırmadan elde edilen diğer bir sonuç ise Ocak ayı içerisinde süt, peynir, yoğurt grubunda yer alan ürünlerin hepsinde artış görülmesi oldu. Aylardır fiyat değişikliği yaşanmayan bu gruptaki fiyat artışları ise gıda harcamalarına olumsuz yansıdı.   
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir