Cumartesi , Ağustos 4 2018

Adalet Bakanı Gül: Yargı İçerisindeki Fetöcüler Ayıklandı


2018 yılı bütçe görüşmeleri meclis genel kurulunda devam ederken hükümet adına söz alan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda büyük reformların altına imza atıldığını söyledi. 
    

Ülkemizde yargının olağan mecrasına girmeye çok yakın olduğuna değinen Bakan Gül, “Darbeciler, bağımsız Türk yargısı karşısında Türk Milleti adına hesap vermektedir. Türk bayrağından, İstiklal Marşından, anayasadan, hukuktan, vicdandan başka hiçbir yere kendisini ve vesayetini teslim etmeyen, bir dolar karşılığında ruhunu Pensilvanya’ya vermeyen yargı mensuplarımıza kimsenin sözü yoktur ve olamaz. Cübbelerini, mensubu bulundukları ülke ve terör örgütüne bağlılıklarını ve buralara olan aidiyetlerini gizlemede kullanan terör örgütü üyeleri yargıdan ayıklanmıştır.” dedi.  
    

15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle ilgili davaların kesin hükme bağlanması için çalışmaların çok hızlı yürütüldüğüne değinen Bakan Gül, “Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri kesinlikle mahkumiyet otomatı gibi çalışmaz. Kararlar ise olay ve toplanan deliller değerlendirilerek verilir. Suçu tespit edilenler cezalandırılırken suçsuz olduğu tespit edilenler ise serbest kalır.” dedi. 
    

Yargıya karşı sarsılan güvenin tekrar güvenli temellere oturtulmasını sağlayacak reform paketinin kamuoyuyla yakından paylaşılacağını söyleyen Bakan Gül, “bu reform paketi sayesinde toplum gündeminde yer alan birçok konuyu düzenleme olanağı elde edeceğiz. Hukuki himaye sigortası bu çerçevede geliştirilecek. Arıca yaygınlaştırılacak elektronik tebligat sayesinde zamandan ve masraftan tasarruf edilecek. Vatandaşların küçük borçlarından dolayı icralık olmalarının önüne geçmek için oluşturulacak tahkir usulü ile borç, hızlı ve masrafsız şekilde tahsil edilecek. Boşanan eşler arasında kangren haline gelmiş bir probleme de neşter vurulacak. Öncelikle çocuk tesliminin daha insani gerçekleşmesi için gerekli düzenleme yapılacak. Örgütlü olarak işlenmiş suçlar ile toplumun ve milletin huzurunu kaçıran kabahat ve suçlarla ilgili mücadele daha etkin verilecek” şeklinde açıklamalarda bulundu.       
 

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir