• BIST107.401
 • Altın173,640
 • Dolar4,1031
 • Euro4,9999
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Afrin Operasyonu Derhal Gerçekleştirilmeli

Ülkemizin, Suriye'nin kuzey kısmında yer alan PKK-PYD koridorunu tümüyle kesmesi bakımından Afrin'e düzenlenecek operasyonun hayati önem arz ettiği askeri uzmanlarca belirtiliyor.
Afrin Operasyonu Derhal Gerçekleştirilmeli
Afrin Operasyonu Derhal Gerçekleştirilmeli Afrin Operasyonu Derhal Gerçekleştirilmeli Afrin Operasyonu Derhal Gerçekleştirilmeli

Ülkemizin, Suriye'nin kuzey kısmında yer alan PKK-PYD koridorunu tümüyle kesmesi bakımından Afrin'e düzenlenecek operasyonun hayati önem arz ettiği askeri uzmanlarca belirtiliyor. 
    

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, Afrin ile ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:
    

"PKK-PYD'nin devlet olarak tanınabileceği ABD tarafından söylenmeye başladıktan sonra Afrin operasyonunun önemi arttı. PKK-PYD koridoru Cezire'den, Cizre'nin güneyinden itibaren başlamaktadır. Diğer tarafta da Barzani'nin bölgesinin olduğu görülüyor. Telafer ve Sincar, Türkmen bölgesi olsa da o bölgede çok dağınıklık var. O bölgenin arkasında durulamadı. Rakka'da, onlar tarafından işgal edildi. Aynı şekilde Ayn el Arap'da onların elinde bulunuyor. Savunma hattı Fırat nehri önümüze alınarak kurulsaydı Afrin ile birleşme hayalleri sona ererdi. El Bab üzerinden de bir zorlama var. Bu yüzden Suriye ile ilişkileri iyi tutmalıyız. BM meselesinin karşımıza çıkması bizi güç durumda bırakır." 
    

El Bab bölgesine giden ülkemiz tarafından koridorun kesildiğine değinen Kundakçı, "Afrin ile birleşme sağlanamadığından dolayı Kilis üzerinden Afrin'in kuzeyi askerlerimiz tarafından çevrildi. Cerablus-Azez arası da ülkemizin kontrolündedir. 16 karakolumuz ise çatışmasızlık bölgesine yerleşmiş durumda. Afrin'in etrafı ise tamamen çevrili. PKK terör örgütüne, ABD tarafından 4 bin TIR silah temin edildi. Afrin'in etrafı çevrilince koridorun denize ulaşma şansı bitti. Afrin'de kontrolü sağlamaları durumunda işimiz zorlaşır. Şimdi ülkemiz tarafından sürekli baskı altında tutuluyor. Bölgede mevcut olan silahlarımız her an atış pozisyonunun da olduğundan dolayı silahları fazla olsa da kullanamıyorlar. Orası tam manasıyla çevrildi." dedi.  
    

ABD ile Menbiç'te karşı karşıya geldiğimize de değinen Kundakçı, "Cerablus üzerinden Menbiç'e inmek planlansa da daha sonra Batı'ya dönülerek Çobanbeyli üzerinden Elbeyli ve El Bab'a doğru gidildi. Dabık bölgesinde sıkıntılı çatışmalar yaşansa da kontrol sağlandı. ABD tarafından yapılan planlar, Afrin ile birlikte bir kez daha alt üst edilecek." şeklinde açıklamalarda bulundu.            
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler