Salı , Temmuz 17 2018

Ağız Kanserinde Öncü Belirtiler Nelerdir?


Diş Hekimi Zafer Kazak, ağız kanserlerinin genellikle 45 yaşın üstündeki kişilerde görüldüğünü ve erkeklerde görülme riskinin kadınlara oranla 2 kat daha fazla olduğunu söyledi. 

Medicadent Diş Klinikleri Kurucusu ve Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak, “Ağız kanseri bazı durumlarda hiç belirti vermediği gibi bazı durumlarda da yaşam kalitesini düşürmeyen belirtiler verebiliyor. Ağız kanseri ileri seviyede olan vakalarda da yalnızca ağız içerisinde hissedilen büyüklüğü hasta açısından problem oluyor.” dedi. 

Ağız içerisinde acı ya da tarifsiz bir ağrı hissediliyorsa dikkatli olunması hususunda uyarı yapan Diş Hekimi Kazak, “Diş etlerinde, dilde, ağız içerisinde veya etrafında beyaz ya da kırmızı renkli alanlar oluşmuşsa, ağız içerisinde dil ile hissedilebilen hassas, tahriş olmuş, kabarık ya da kalınlaşmış alanlar mevcutsa, ağızda veya boğazda yinelenen kanamalar ve iyileşmeyen yaralar varsa, seste boğukluk veya boğazda yutulamayan cisim hissediliyorsa, çiğneme ve yutmada güçlük çekiliyorsa, dil ve çene hareketlerinde zorlanma yaşanıyorsa, dil ya da ağızın diğer bölgelerinde his kaybı, uyuşukluk, alt veya üst çenede oluşan şişlikler ve bunun neticesinde mevcut protez uyumunda bozulma oluşmuşsa, ağız içerisinde daima beyaz lekeler (lökoplaki) veya kırmızı lekeler (eritroplaki) meydana gelmişse ağız kanserinden şüphe etmek için yeterli belirtiler ortaya çıkmış demektir.” ifadelerine yer verdi.

Ağız içerisinde oluşan beyaz veya kırmızı lekelerin öncü kanser şartları (ardından kanser görülme olasılığını taşıyan şartlar) olarak görülebileceğine değinen Diş Hekimi Kazak, “Bu belirtilerden herhangi birinin dahi farkına varan kişi, doktora ya da diş hekimlerine müracaat ederek gerekli muayenelerini yaptırmalıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
 

 

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir