Pazar , Haziran 24 2018

Ağları Boş Olan Balıkçılar, Kahvehaneleri Mekan Tuttu


Ağları boş olan balıkçıların kendileri kahvehaneleri, tekneleri ise iskeleleri mekan tuttu. Balıkçılar, ‘Balıkçılık Bakanlığı’ adı altında bakanlık kurulmasını talep ettiler. 
    

Bir zamanlar denizlerde bol olan ve ağları dolduran balık, yanlış avlanma, kirlilik ve denetimsizlik neticesinde kaybolunca ekmeğini taştan değil, denizden çıkaranlar ekonomik sıkıntıya düştü. Ağlara balık takılmayınca denize açılmak yerine kahvehanede çay içmeyi tercih eden balıkçılar, ‘Balıkçılık Bakanlığı’ kurulmasını talep etti. 
    

İstanbul Bölgesel Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal, “Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen balık olmadığından dolayı balıkçılarımız büyük sıkıntı yaşıyor. Sorunlarımızın çözülebilmesi için bir bakanlık kurularak tek elden yönetim sağlanmalıdır.” ifadelerine yer verdi. 
    

Denizlerde av sezonu açılalı 4 ay olsa da balık sezonuna bi türlü başlanamadı. Balıkçılar, boş ağ çektiklerinden dolayı geçim sıkıntısından şikayet ederken vatandaşlar ise balık fiyatlarının pahalılığından şikayet ediyor. Sarıyer’de bulunan ve balıkçı köyü olarak tanınan Rumeli Fenerinde dahi balıkçıların moralsiz olduğu görülüyor. Balıkçılar, evvelki yıllarda sabah erken saatlerde ağlarını denize atarken, bu sene tekneler iskeleye demirlenmiş durumda. 
    

38 yıldan beri balıkçılık yapan Mehmet Gerçek, “Denizde geçecek günlerimiz kahvehanelerde geçiyor. Son 20 gündür deniz yüzü görmedik. Denize açıldığımız zaman tatmin edecek miktarda balık tutamıyoruz. Rumeli Fenerinde tekneler yattığından dolayı balıkçılar zarar ediyor. Balık olmadığı için 20 gündür denizden uzağız. Artık ne yiyip içeceğimizi düşünmeye başladık.” dedi. 
    

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk’te, “Marmara denizini maalesef el birliğiyle kirlettik. Akdeniz ve Karadeniz’de de balık popülasyonunun %50’sinden fazlası tükendi. Balık, geçmiş dönemlerde çok fazla avlandı. Denizlerimizde çok fazla tekne var.” şeklinde konuştu.  
    

Sektörde ortalama 200 bin kişinin olduğunu belirten Erdoğan Kartal, ‘Balıkçılık Bakanlığı’ kurulmasının şart olduğunu ifade etti.   
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir