Cuma , Temmuz 20 2018

Alaşağı Etmek


Ahlaksız ve hiçbir kuralı bulunmayan vahşi terörün her kaybettirdiği can geride pek çok yası ve bu yasların birbirine zincirin halkaları gibi eklemlenmesi neticesinde yaşananları değerlendirmek ve bundan acı duymamak mümkün değil.

Yasın en ağır noktası kaybın yaşandığı ocaktır elbet ama buradan dalga dalga yayılan keder giderek hepimizi vurmaya başlar ve gün geçtikçe daha kaotik bir hal almaya başlar.

Her bir canın kaybedilmesi insanlığımızın bir parçasının kaybı gibidir aslında. Her şehitte bir kez daha ölür ve bir parçamızı yitiririz. Bu eksilmenin verdiği ızdırap giderek toplumsal olarak nasırlaşmamıza ve kanıksamamıza sebebiyet verir ki bu en acısı.

Hiçbir suçu ve günahı bulunmayan canların enselerine kurşun sıkılarak katledilmesi, ya da farklı umutlarla yolda gittiği esnada patlayan bir bombanın dehşeti içerisinde bütün umutları tükenmiş bir vatandaşın, ya da canlı bomba olarak şartlandırılmış 15 yaşındaki bir çocuğun kandırılıp beyni yıkanarak kanlı PKK terörünün elemanı olarak topluma salınmasında insanlık biraz daha biraz daha yitirilir.

Tüm bu kayıplar ve bu acının tecrübe edilmesinin ardından giderek daha güçlü ve daha demokratik bir yapı içine girmemiz gerektiği fikride daha güçlenir.

Göstermelik koalisyonlarla ülkenin kaybedecek bir anının bile olmadığı gün gibi ortadadır.

Yıllardır Uluslar arası terörün oyun alanı olarak seçilmiş bu coğrafyada insanlığın onurunun yeniden tesis edilmesi gerekmektedir. Küresel şebekenin arsız ve tatmin olmayan menfaatlerinin yanında hiçbir insanın değerinin olmadığı gün gibi ortadadır.

Terör bir yaşam hakkı ihlalidir. Bu ihlali birebir yaşamış olanların yaşadıkları acı ile kendi acımızı birebir tutamayız elbet ama toplumsal olarak güvensiz ve tekinsiz bir ortamda yaşıyor olmanın verdiği sıkıntı ile ruh sağlığımız her geçen gün zarar görmekte yara almaktadır.

İşte tam da bu yüzden güçlü bir iktidara ihtiyacımız bulunmaktadır. Koalisyonlardan medet ummak ve küresel çetenin bir an önce koalisyon kurulsun savsataları tam da burada bizi daha dikkatli olmaya sevk etmelidir.

Güçlü ve kararlı bir iktidar ancak bu yangını çözebilir. Kararlı tutum ancak huzuru geriye kazandırabilir. Bu noktada herkesin aklını başına alma zamanıdır.

Sürekli yas halinde olmamız mümkün değil. Böyle yaşayamayız ne olacaksa olsun yasımızı bir keresinde toptan yaşamalı ama bir daha asla yas tutmamalıyız. Giderek her gün ülkenin farklı köşelerinde yas görüntüleri terörün asıl isteğidir ve sürekli olarak bitimsiz bir zehirli hava solumamız istenmektedir. Buna bir son vermenin en önemli faktörü ise kararlı güçlü tek başına bir iktidardır.

Terörün asıl gücü her cenazenin ardından geride kalanları asıl terörün ikincil kurbanı olarak var etmekten geçer.

Bitmeli ve bitecek. Buna inanmak istiyoruz. Tarih bunun örnekleri ile dolu. Bize düşen kararlı bir biçimde ne istediğimizi bilmek ve bu hedefe kilitlenmektir. İstikrarsızlık giderek her şeyi daha çok bozar.

Kime ve neye hizmet ettiği belli sosyal medyada korkunç hale varmış bulunan beyanlar işin ciddiyetini daha da ortaya koymaktadır.

 ( “Anlaşılan AKP düzgün bir biçimde iktidarı bırakmayacak. Bu durumda yeni ve yaratıcı eylem biçimleri bularak bu partiyi alaşağı etmek gerek.” ) Türünde terörden hiçbir farkı bulunmayan düşünce yapılarında bulunanlara karşılık inadına aydınlar ve entelektüeller olarak güçlü olmaya ve elbirliği ile çalışmaya devam etmeliyiz.Terörü bitirip toplumsal barışı var etme adına kalınan yerden devam etmenin tek yolu budur.

Daha fazla dayanacak zaman kalmamıştır.

About Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

2 comments

  1. aydınlar ve entelektüeller…………!

  2. Alaşağı etmek demode oldu artık, nesil değişiyor, eski uygulamaları denemekten usanmıyorlar. Aklınızı başınıza alın değişen nesil ile kaba kuvveti değil konuşmayı bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir