Pazartesi , Temmuz 16 2018

Alerji Mevsimi Geldi Çattı!


Uzmanlar tarafından kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, boğazda gıcık, öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan alerji rahatsızlığına, polen, çiçek tozları, besinler, ısı, nem, rüzgar, basınç ile küresel iklim değişikliği gibi etkenlerin yol açtığı söyleniyor. 

Alerji rahatsızlığı olanların korkulu rüyası olan bahar mevsimi geldi çattı. Son senelerde alerjik hastalıklara çok sık rastlandığına değinen uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütüne ait veriler incelendiği zaman dünya nüfusunun %20’sinin alerjik rahatsızlığı olduğunu dile getiriyor.  

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Ersil Soysal, zararsız maddelerin solunum, besin ve ilaçlar yoluyla alınmasına vücudun aşırı ve zararlı savunma tepkisi  vermesi neticesinde alerji rahatsızlığının meydana geldiğini söyledi. Narenciye, kabuklu deniz ürünleri, domates, çilek, yumurta, patates, sirke ve bütün hazır gıdaların alerjik rahatsızlıklara yol açabileceğine değinen Doç. Dr. Soysal, bu tür besinler tüketilirken dikkatli olunmasının önemine vurgu yaptı. Doç. Dr. Soysal, allerjik rahatsızlıklara çok sık rastlanmasının ana nedeninin allerjen madde sayısının artması olduğunu söyledi. 

Özellikle geceleri etkili olan alerjik rahatsızlıkların  en sık görülen belirtileri ise hışıltılı solunum, hırıltı, öksürük ve nefes darlığıdır. Aile öyküsünde alerji ve alerjik rahatsızlığı olanlarda ise astım gelişimine çok sık rastlanır. Her yaş grubunda görülebilen alerjik astım olgularının başlangıç belirtilerinin %75 ile %90’ı 40 yaş altında görülmektedir. Alerjik astımda etkili olan alerjenler ise sigara dumanı, parfüm, irritan gazlar, hava kirliliği, polenler, mantar tozları, ev tozu akarları, besinler, hayvan deri ve tüyleridir.

Alerji rahatsızlığından korunmak için eldiven, maske, gözlük gibi koruyucu etkisi olan ürünlerin kullanılmasının önemine değinen Doç. Dr. Soysal, “Gaz biçiminde bir alerjen madde ile karşı karşıya kalınırsa ortam düzenli şekilde havalandırılmalıdır. Ev tozunun yol açtığı alerji rahatsızlıklarında ise evde toz oluşturan ve toz tutan eşyalar ile özellikle yatak odalarındaki halıların kaldırılması ihmal edilmemelidir. Tıbbi açıdan korunmak içinde çalışanların işe giriş ve periyodik muayeneleri kesinlikle yaptırılmalıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir