• BIST117.216
 • Altın165,687
 • Dolar3,9176
 • Euro4,8144
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 6 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Almanların, Hava Kirliliği İle Mücadelede İlginç Projesi

Günümüzde insanların en büyük problemlerinin başında hava kirliliği gelmektedir.
Almanların, Hava Kirliliği İle Mücadelede İlginç Projesi
Almanların, Hava Kirliliği İle Mücadelede İlginç Projesi Almanların, Hava Kirliliği İle Mücadelede İlginç Projesi Almanların, Hava Kirliliği İle Mücadelede İlginç Projesi

Günümüzde insanların en büyük problemlerinin başında hava kirliliği gelmektedir. Bu kirlilikteki en büyük etkenler hisse fabrika bacalarından salınan dumanlar, otomobil egzozlarının doğaya bıraktığı gazlar, kentlerin yanlış konumlandırılması, soba ve kaloriferlerin kurallara uygun yakılmaması ve olumsuz hava şartlarıdır. 

Hava kirliliği ile mücadele eden ülkeler, ortak bir tedbir almayı başaramayınca her ülke kendi çapında bir takım tedbirler uygulamaya başladı. Almanya'nın hava kirliliğini azaltma yönünde aldığı ilginç tedbir ise kamuoyunda tartışmalara yol açtı. Bu ilginç tedbire göre ilk aşamada pilot bölge olarak belirlenen 5 kentte trafikteki otomobil sayısını azaltmak için kısa mesafeli toplu taşıma ücretsiz olacak. Verim alınırsa ülke geneline yaygınlaştırılacak. 

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, şu an görevde bulunan geçeci hükümet, içeriğinde hava kirliliğinin azaltılmasına dair tedbirlerinde olduğu mektubu AB Komisyonuna iletse de tedbirlerin plan aşamasında olduğunu belirtti. Bahsi geçen mektupta yer alan tedbirlerin içerisinde trafikteki otomobil sayısını azaltmak için yerel yönetimlerle beraber kısa mesafe toplu taşımacılığın ücretsiz yapılmasının değerlendirilmesinin yer alması gözlerden kaçmadı. Seibert tarafından yapılan açıklamada kısa mesafede toplu taşımacılığın ücretsiz yapılmasının değerlendirilmesinde önceliğin eyaletlere ve belediyelere verileceği yerel yönetimlerin ise bu hususta kendi kararlarını kendilerinin vereceği belirtildi. 

Almanya Çevre Bakanlığı'ndan bir sözcü ise AB Komisyonu'na iletilen mektupta Bonn, Essen, Herrenberg, Reutlingen ve Mannheim  kentlerinin pilot kent belirlendiği ve bu kentlerde birtakım tedbirlerin deneyebileceğini, sınırlı bir süre de olsa ücretsiz taşımacılığın test edilebileceğini vurguladı. Almanya'da görevde bulunan hükümet tarafından AB Komisyonu'na iletilen bu tedbirlerin amacının ise Avrupa Adalet Divanı'na şikayet girişiminin engellenmesi olduğu ifade ediliyor. 

AB Komisyonu'nun çevreden sorumlu üyesi Karmenu Vella ise içerisinde Almanya'nın da yer aldığı bazı AB ülkelerine hava kirliliği ile mücadelede ek tedbirler alınması hususunda sınırlı mühlet verildiğine değindi. 

Birleşik Hizmet İşleri Sendikası'da, Alman Hükümeti'nin bu girişimi ile ilgili hem vatandaşlara hem de çevreye olağanüstü getiri sağlayacağı yönünde değerlendirme yaptı. 

Köln Belediyesi Çevre İşleri Şube Müdürü Hanald Rau ise trafikteki otomobil sayısının düşürülmesinin zorunlu olduğunu, yakın mesafede toplu taşımacılığın ücretsiz yapılmasının vatandaşı toplu taşımaya özendirmek için mükemmel proje olduğunu söyledi. 
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler