Pazar , Temmuz 22 2018

Altın Fiyatları ve Borsalarda Neler Yaşandı?


Selamun aleyküm arkadaşlar…

 Birkaç haftadır sizlere altın ve borsalarla ilgili ders niteliğinde grafikler vererek önemli değerlendirmelerde bulunduk. Bunlardan bazılarını geçmiş haftalardaki analizlerimizden örneklerle hatırlayalım. Arkadaşlar altınla ilgili sizlere altının ONS fiyatı 1900 USD iken 2500-3000 USD hedefler verilerek koşarak almaya gittiğiniz altının ons fiyatı 1100 USD  civarlarında iken 850-900 USD hedef verildiği  ve altın fiyatları nasılsa düşecek fikrinin piyasada oluştuğu bir dönemde altın fiyatlarına dikkat çekmiştik ve “2015 Yılı Altın Bir Yıl Olabilir mi?” diye başlık atmıştık o sıralarda altın fiyatları gram olarak 81.5 TL civarındaydı şuan 100 TL’nin üzerinde.

altin.png

Garanti bankası ve borsalarla ilgili Fed in faiz kararı öncesinde  herkesin fed kararlarını bekleyerek risk almaktan kaçındığı  bir zamanda borsalarda büyük düşüşlerin olabileceği çok daha düşük fiyatların oluşacağı fikrinin piyasalarda oluştuğu bir dönemde sizlere buralarda sat vermek vebaldir dönüşler ise alım fırsatıdır dedik ve garanti bankası 8.20’lerden 10.75’lere gelerek %35’lik bir marj yakaladı. Garanti bankası grafiğimizdeki kırmızı dairelerin içindeki marja bakın ve birde yeşil daireler ile kırmızı daireler arasındaki marja bakın. Sizce nerede almak daha mantıklı ve biz geçen hafta neden bekleme moduna geçtik. Borsalarda ve para piyasalarında fırsatlar hiçbir zaman bitmez ve risk her zaman vardır. Önemli olan bu  riski nerede alıp nerede almamamız gerektiğine karar vermekte. Bütün yatırım araçlarında  kar yapmak kadar zarar etmemekte önemlidir ancak insanlar yaratılışı gereği sabırsız davrandığından buna pek uymazlar. Sizlere bu konularda yardımcı olmaya çalıştık umarım sizlerde yararlanmışsınızdır.

gbb.png

Bundan sonraki analizlerimizde diğerleri gibi yatırım tavsiyesi içermeyip tamamen sizlerin bilinçli bir yatırımcı olmanıza yönelik olacaktır. Bilinçli bir yatırımcı olmaya başladıkça  başarı oranınız daha da artacak ve kendi yatırım  kararlarınızı vermenizde kolaylaşacaktır. Piyasalarda önemli bir gündem veya dalgalanma olmadıkça grafiklerimiz üzerindeki çalışmalara devam edip sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Hepinize sağlıklı ve mutlu bir hafta diliyorum.

About Ahmet Özcan

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

2 comments

  1. Teşekkürler Ahmet bey eline sağlık.

  2. Yine haklı çıktın.Garanti bankası kaç gündür düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir