Pazartesi , Temmuz 16 2018

Amerika – Kuzey Kore Savaşı Kapıda mı?


ABD Başkanı Trump; “Kuzey Kore’nin kendi iyiliği için ABD’ye yönelik daha fazla tehditte bulunmaması gerekiyor. Dünyanın daha önce hiç görmediği bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacaklar.” dedi. Trump’ın bu açıklamalarının ardından pasifik okyanusunu kaynattı. Amerikan ve Kuzey Kore ordusunda eller tetikte. Nükleer Savaş Tehditi soğuk terler döktürüyor.   

ABD İLE KUZEY KORE SAVAŞIN EŞİĞİNE GELDİ

Birleşmiş Milletlerin yaptırım kararının ardından, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, Amerikayı nükleer bir ders vermekle tehdit etti. İşte açıklama ipleri kopardı.

ABD Başkanı Trump ise bir kez daha tehdit edilirlerse dünyanın daha önce görmediği gazap ve öfkeyi göreceğini söyledi. Bu açıklama bugüne dek yapılan en sert açıklamaya imza attı.

Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri ile iki ülke arasında ipler yıllardır gergindi. Trump’ın tehditine Kim Jong Un’un tehditi daha sert oldu. Kuzey Kore Yönetimi, Pasifik Okyanusundaki Amerikan adası Guam’ı vuracağını açıkladı. 

Tropik bir cenneti andıran Guam adasında Amerika’nın askeri üssü bulunuyor. O yüzden Amerikan Yönetimi için çok önemli. 

DÜNYADA NÜKLEER SAVAŞ KORKUSU

Yaşanan gelişmeler dünyanın nefesini kesti. Haber ajansları flash haber olarak geçti. Televizyonlar yayınlarını kesti. Herkes diken üstündeyken Amerikan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson yangına körükle gitti. Trump, Kim Jong Un’un anlayacağı dilden güçlü bir mesaj yolluyor çünkü diplomatik dilden anlamıyor dedi.      

Kuzey Kore nükleer füze denemelerine aralıksız devam ediyor. Geçtiğimiz ay Amerikan kıyılarını vurabilecek menzile eriştiğini iddia etmişti. Zaten en büyük korkuda o füzelerin  Pasifik Okyanusunun karşısından geçerek Başkent Washington’a kadar ulaşması.   

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir