Cumartesi , Temmuz 21 2018

Anayasa Mahkemesi, Aile Razı Değilse Topuktan Kan Alınamaz


Mersinli bir aile, yeni dünya gelen bebeklerinden topuk kanı alınmasına karşı çıktı. Aile, bu konu ile ilgili mahkemeye başvuru yapsa da mahkeme heyeti tarafından sağlık tedbiri kararı alındı. Bu kararı kabullenmeyen aile, Anayasa Mahkemesine müracaat etti. Kararı tekrar gözden geçiren mahkeme ise ailenin rızası alınmadığından dolayı tedbirlerin kaldırılması yönünde karar verdi. 
    

Mersin’de 01 Kasım 2013 tarihinde dünyaya gelen bir bebekten topuk kanı alınabilmesi için mahkeme tarafından sağlık tedbiri kararı verilse de bu karar, ‘rıza şartı’ olmadığından dolayı yine mahkemece kaldırıldı. Mahkeme, ilk aldığı kararda sağlık tedbirini gerekçe göstererek topuk kanının zorla alınmasına karar vermişti. Ancak aile, bu kararı etmeyerek Anayasa Mahkemesine başvurmakla birlikte topuk kanı almak üzere eve gelen görevlilere direndi. Bunun üzerine konu, mahkeme tarafından yeniden değerlendirildi. Mahkeme, bu seferde ‘rıza şartı’ olmadığı için tedbir kararıyla topuk kanı alınamayacağına karar verdi. 
    

Haydar Ali Bayram’ın ebeveynleri, herhangi bir yasal zorunluluk olamamasından ötürü bebeklerinden topuk kanı alınmasına karşı çıkınca olay, sağlık ekipleri tarafından tutanak altına alındı. Bebeğin dünyaya gelmesinden iki hafta sonra aile, topuk kanı alınmasına ikinci defa karşı çıktı. bu gelişme üzerine Sağlık Bakanlığı Mersin Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü tarafından Mersin 1. Çocuk Mahkemesine müracaat edildi. Mahkeme ise bebek ile ilgili sağlık tedbiri uygulanmasına hükmetti. Mahkemenin aldığı tedbir kararına itiraz eden aile, itirazı reddedilince Anayasa Mahkemesine konu ile ilgili bireysel başvuru yaptı. 
    

Mahkeme, bireysel başvuru süreci içerisinde kararın yerine getirebilmesi için aileyi davet etti. Ancak aile, davete uymayınca kolluk kuvvetleri ile sağlık personeli, ailenin ikamet ettiği konuta gitti. Aile ise mahkeme kararının yerine getirilmesine engel oldu. 
    

Konu ile ilgili tutulan tutanakların ve mahkeme kararının Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne iletildiği Mersin 1. Çocuk Mahkemesine, Mersin Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bildirildi. Dosyayı tekrar inceleyen Mersin 1. Çocuk Mahkemesi ise tıbbi müdahaleler bakımından aydınlatma ve rıza şartının olması gerektiğine değinerek bebekten topuk kanı alınabilmesi için verilen sağlık tedbiri kararını kaldırdı. 
    

Anayasa Mahkemesinin ikinci kısmı ise başvurunun devam edebilmesi haklı bir gerekçe bulunmadığından başvuruyu düşürdü.  
     

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir