Cumartesi , Temmuz 21 2018

Android'in Korkulu Rüyası WhatsApp Plus Geri Geldi


 Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, zirvedeki yerini korurken en belalı sahte uygulaması olan WhatsApp Plus ile başı yeniden dertte. Ayrıca WhatsApp Plus’ın tam bir virüs yuvası olduğu ve telefondaki şahsi bilgileri çaldığı tespit edildi. 

WhatsApp mesajlaşma uygulaması, günümüzde akıllı telefonu olan neredeyse herkesin kullandığı çok yaygın bir uygulamadır. Bu kadar popülerlik karşısında sahte uygulamalarının üretilmesi de gayet doğal. Bu sahte uygulamalardan en tehlikelisi olan WhatsApp Plus ise tekrar ortaya çıktı. 

Özel Bilgiler, WhatsApp Plus Tarafından Çalınıyor

MalwareBytes istihbarat analistlerinden Nathan Coller, WhatsApp Plus’ın, 2017 yılından bu tarafa WhatsApp mesajlaşma uygulaması üzerinden ekmek yediğini ve WhatsApp Plus ile ilgili daha evvelki raporları doğruladı. Bu raporlar incelendiği zaman WhatsApp Plus sahte yazılım uygulamasının, Android telefonlarda etkili olan Android/PUP.Riskware.Wtaspin.GB kodlu virüs içerdiği ve bu virüs ile fotoğraflardan rehbere kadar tüm şahsi bilgileri çaldığı ortaya çıktı. 

En Büyük Risk Android’de 

Kötü amaçlı yazılım programı olarak işaretlenen WhatsApp Plus’ın en etkili olduğu alanların ise Google, Android ve Google Play Store olduğu biliniyor. Ayrıca Google Store’un içeriğinde Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger gibi popüler uygulamaların sahtesi olan yazılım programları oldukça fazla. 

WhatsApp Plus Virüsünü Silmenin Yöntemi 

Popüler yazılım programlarının sahtelerinden  korunmanın en iyi yolu Google Play Store haricinde indirme işlemi yapmamaktır. Ancak Google Play Store’da bu anlamda tam güvenilir olmadığı için indirilen uygulamanın bilgileri ve orijinalliği mutlaka kontrol edilmelidir. Telefonunuza bu tür uygulamalardan dolayı virüs bulaştığına dair şüpheniz varsa antivirüs programı ile telefonunuzu koruyabilirsiniz. 

About

Check Also

İnternet Yüzünden Evlerin İçi Sokaklardan Daha Tehlikeli

Öğrenciler, yarıyıl tatiline soğuk havalarla birlikte girdi. Hal böyle olunca da çocuklar, bilgisayar, akıllı telefon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir