Cumartesi , Ağustos 4 2018

Anne-Babalar, İşin Kolayına Kaçıyor


Günümüzün zor ekonomik şartlarında evin geçimini sağlamak için anne ve babalar birlikte çalışmak zorundalar.

Yoğun bir iş gününden sonra eve yorgun ve stresli gelen anne ve babalar, çocuklarıyla vakit geçirecek gücü bir türlü kendilerinde bulamıyorlar. Bunun içinde işin kolayına kaçan anne ve babalar, çocuklarının eline ya cep telefonu ya da tablet vererek dinlenmeyi tercih ediyorlar. 
    

Çocuklarına gerekli ilgiyi göstermeyerek onları, cep telefonu ve tabletin esiri yapan anne ve babalar, bir süre sonra çocuklarından şikayet etmeye başlıyorlar. Bu şikayetlerin başında da asosyallik, durgunlaşarak içe kapanma, yeme düzeninde bozulma vb. gelmektedir. 
    

Anne ve babalar, çocuklarıyla yabancılaşmamak ve onlarla pozitif ilişkiler kurmak için onları, cep telefonu ve tabletten uzak tutmalıdır. Ancak birçok anne ve baba, bunun yöntemini bilmediği için çocuğuna nasıl davranacağı hususunda şaşkınlık yaşamaktadır. Bu konu ile ilgili birkaç ipucu verilecek olursa; 
    

Çocuklar, eğitim hayatına başlayana kadar kesinlikle akıllı telefon ve cep telefonu ile tanıştırılmamalıdır. 
    

Anne ve babalar, çocuklarıyla ilgilenirken yanlarında cep telefonu, tablet vb. cihazlar olmamalıdır. 
    

Çocukların internet kullanımı sınırsız olmamalı ve internette neler yaptığı kesinlikle kontrol edilmelidir. 
    

Anne ve babalar, en büyük hatayı çocuklarına sosyal medya hesabı açarak yapmaktadır. Çocuklar, küçük yaşlarda sosyal medya ile kesinlikle tanıştırılmamalıdır. Çocuklar için en iyi model anne ve babalardır. Anne ve baba, sosyal medya bağımlısı olmazsa çocukta sosyal medyaya bağımlı hale gelmeyecektir. 
    

Çocuğun fotoğrafı sık sık çekilmemeli ve çekilen fotoğraflar da sosyal medya hesaplarında paylaşılmamalıdır. 
    

Anne ve babalar, kendi rahatları için çocuklarını akıllı telefon ve tabletlere yönlendirmek yerine bizzat yaşayacağı sosyal etkinliklere yönlendirmeli ve arkadaşlarıyla vakit geçirmesi sağlanmalıdır. 
    

Anne ve babalar, 10-15 dakikadan ne olur ki dememeli ve çocuklarıyla 10-15 dakikalığına da olsa sohbet etmeli, küçükse oyun oynamalıdır. Ayrıca her bir çocuk ile ayrı ayrı ilgilenmeyi ihmal etmemelidir.   
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir