Cumartesi , Temmuz 21 2018

Anne-Babalar, Süper Ebeveynlik Sendromundan Haberiniz Var mı?


Psikolog ve Oyun Terapisti Gül Çelik, süper anne-baba olmaya çalışan ebeveynlerin hata yapma riskinin olduğuna değinerek her ebeveynin, çocukları için elinden gelenin en iyisini yapmayı arzuladığını, ancak önemli bir problem olan ‘Süper Ebeveynlik’ sendromuna dikkat edilmesi hususunda aileleri uyardı. 
    

Psikolog ve Oyun Terapisti Çelik, “Süper ebeveynlik sendromu yeni bir duygu tanımlamasıdır. Bu sendromun belirtileri ise genellikle fizyolojik olarak başlamaktadır. Çocuğumuzla el ele yürüyüş yapmaktan, doğada beraber vakit geçirmekten, aile sohbetleri yapmaktan keyif alınabileceğini sürekli hatırlamamız gerekir. Ebeveyn ile güven ve sevgi dolu bir ilişki kurmak bütün çocuklar için mükemmelliği ifade eder. Çocukla kurulan ve paha biçilemeyen ilişki türü ise sınırları olan ve çocukların, kendilerini değerli hissettikleri ilişki biçimidir.” dedi. 
    

Amaç Mutlu Olmaları
    

Her ailenin en büyük arzusunun çocuklarını mutlu etmek olduğuna değinen Psikolog Çelik, “Aileler, çocuklarının mutluluğu için ellerinden geleni sonsuzca vermeye gayret ediyorlar. Eğitimde, yiyecekte, oyuncakta, giyimde, yaşamda ve yaşamlarındaki her şeyde en iyiyi çocuklarına sunmak isteyen ebeveynler, bütün bu imkanları çocuklarına sağlayabilmek için insanüstü bir gayret gösteriyor. Aşırı stresli işlerde uzun süreli çalışarak kendilerini yıpratıyorlar. Çocuklarını kurslara, doğum günü partilerine, alışveriş merkezlerine, okula götürüp getirirken en değerli vakitlerinin avuçlarının içinden kayıp gittiğinin farkında değiller.” ifadelerine yer verdi. 
    

Sorunların Başlangıcı ‘EN İyi’
    

Çocukları için her şeyin en iyisini sağlamaya çalışan anne ve babaların, kendilerine ve çocuklarına ne kadar yüklendiklerinin farkında olmadıklarına değinen Psikolog Çelik, “Bu süreç esnasında bedensel ve ruhsal yakınmalar başlıyor. Bize yardım için müracaat eden ebeveynler ise sorunun kaynağını bilmiyor. Ebeveynler, kusursuz ve mükemmel olarak çocuklarına ‘en’ leri sunabilmek için gecesini gündüzüne katarken çok yıpranıyorlar. Bu yıpranmadan çocuklarda etkileniyor. Bize başvuru nedenleri arasında tükenmişlik hissi, tolerans azlığı, kolay öfkelenme başı çekmektedir.” dedi. 
    

‘En İyi’ Ruhu Çökertiyor
    

Süper ebeveyn sendromunu yaşayan anne ve babaların, omuz, sırt, boyun ve bel bölgelerinde veya vücutta genel kas ağrıları olduğuna, sindirim sistemi bozukluğu, uykusuzluk, dinlenememe, sürekli yorgunluk hissi gibi hususlardan şikayetçi olduğuna değinen Psikolog Çelik, bu şikayetlere yaşamdan zevk alamama, diama yarım kalmış hissiyatı, kaygı hissi, kolay öfkelenme, toleransta düşüklük ve cinsel isteksizlik durumunun eşlik edebileceğini söyledi. Psikolog Çelik’e göre süper ebeveyn sendromu yaşayan ebeveynlerin ortak özelliği ise yaşamın her alanında ‘en’ leri elde edebilmektir.     
 

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir