Cumartesi , Ağustos 4 2018

Annelerin Kabusu İştahsız Çocuklar


Çocukların yemek yememesi annelerin çok sık karşılaştığı problemlerin başında gelir. Büyüme çağındaki çocukların, ev yemekleri ve annelerinin tercih ettiği yiyeceklerle arası pek iyi olmuyor. Bu durum bazen geçici olsa da bazen birkaç yıla yayılabilen uzun bir süreç olabiliyor. Çocukların yemek yemeye karşı olan olumsuz tavrı ise anneler tarafından iştahsızlık olarak değerlendirilmektedir. 

Çocukların iştahsız olduğu en sık dönem hastalık dönemleridir. Çocuklarda var olan iştahsızlık büyüme ve gelişmeyi de duraklatır. Çocuklar gıda yoluyla yeterli miktarda alamadığı vitamin, mineral ve nutrigenomik etkisi olan fonksiyonel gıda bileşenlerini takviye yoluyla mutlaka almalıdır. Aksi halde çocuğun gelişimi durduğu gibi iştahsızlığı da artar. İştahsız çocuklar için vitamin ve mineral takviyesi yapılırken üzüm çekirdeği ekstresi gibi nutrigenomik etkisi olan fonksiyonel gıda bileşenleri de verilmesi zorunludur. 

Demir Tedavisi İştahsızlık Yapabilir

Yüksek dozda demir tedavisi gören çocukların büyüme ve gelişmesi durakladığı gibi iştahsızlığa da sık rastlanır. Vücutta serbest radikal hasarına yol açan demir, aynı zamanda oksidatif strese neden olur. Bu stres ise iştahsızlığı daha belirgin hale getirir. 

Yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde kaşeksi olarak tanımlanan iştahsızlık rahatsızlığının oksidatif strese neden olduğu tespit edilmiştir. Bu türden bir iştahsızlık durumuyla karşı karşıya kalınırsa antioksidan etkili üzüm çekirdeği ekstresi gibi fonksiyonel gıda bileşenlerinin tüketilmesi iştahı artıracaktır. Aileler, faydalı gıdalar tüketmek de isteksiz davranan çocuklarının abur cubura karşı çok aşırı istek duymasını iştahsızlık olarak yorumlamaktadır. Bu çocuklarda gıda rejiminin düzenlenmesi gerekli olsa da bu çocukların, brokoli veya lahana tüketmesini sağlamak bazen deveye hendek atlatmaktan daha zor oluyor. Bu tür çocuklar için vücudun tümünü koruyan gıda bileşenlerinin kullanılması büyük önem taşır. 

Yemekler, İlgi Çekici Sunulmalı 

Günümüzde obeziteye çok sık vurgu yapılsa da çocuklarda vitamin ve mineral eksikliğine de sık rastlanmaktadır. Çocuklarda var olan iştahsızlık genellikle sağlıklı gıdaya yöneliktir. Sağlıklı beslenemeyen çocuklarda ise sadece vitamin ve mineral eksikliği değil, mikrobesin eksikliği de çok sık görülür. Bu durum ise gizli açlık (Hidden Hunger) olarak adlandırılmaktadır. Bu tür çocuklara gıda rejimleri uygulanarak beslenme tarzlarının düzeltilmesi ve bu aşamada da dışarıdan mikrobesin takviyesi yapılması şarttır. 

Çocukların yeni tanıdığı besinleri reddetme riski yüksek olduğundan dolayı bu tür yiyeceklerin ilgi çekici halde sunulması çocuğa daha cazip gelebilir.
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir