Pazar , Haziran 24 2018

Araç Sahipleri, Değer Kaybında Sınırlamaya Son Verildi


Araç sahiplerinin beklediği iyi haber Danıştay’dan geldi. Bundan sonra trafik kazası sonucunda araçta oluşan değer kaybının tümünü araç sahibi, karşı taraftan isteyecek. Ancak böyle bir talep için yüzde yüz kusursuz olunması şartı var. 

Değer kaybında şimdiye kadar uygulanan %15 sınırlaması, Danıştay’ın almış olduğu karara istinaden kaldırıldı. Bundan böyle sürücüler, trafik kazası geçirdiği zaman yüzde yüz kusursuz olduğu tespit edilirse aracında oluşan hasarın tamamını karşı taraf karşılayacağı gibi kaza sonucunda aracında meydana gelen değer kaybının tümünü de karşı taraftan isteyebilecek. 

Değer Kaybı Eksper’e Hesaplatılacak

Araç sahiplerinin trafik kazası yapan araçlarındaki hasarı tespite gelen eksper’e mutlaka değer kaybını hesaplamaları gerektiğine değinen İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Turusan Bağcı, “Araç sahiplerinin, trafik kazasından sonra gelen sigorta eksperine araçlarındaki değer kaybını hesaplatıp rapora kaydettirmeleri çok önemlidir. Eksper’e yaptırılan bu değer hesaplaması sayesinde araç sahipleri, araçlarındaki değer kaybının tamamını karşı taraftan tahsil edebilir.” dedi. 

Eksper’e değer kaybı hesaplatılmayan araçlara yönelik nasıl bir işlem yapılacağı yönünde bir soruya yanıt veren Başkan Bağcı, “Kazadan sonra eksper’e değer kaybı hesaplatılmamış ise sigortalı, bir eksper tutarak değer kaybını hesaplatmalıdır. Bunun haricinde de sigorta şirketi başvuru yaptığı zaman kendileri tarafından yapılan hesaplama beyan edilebilir. Bu beyan kabul edilmediği takdirde tahkime başvuru yapılarak rahat ve hızlı bir şekilde gerekli hesaplama yapılıp dava neticesini uzun yıllar beklemeden mevzuyu çözme olanağı mevcuttur.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir