Pazar , Haziran 24 2018

Araç Sahipleri Dikkat! O Plakalar ‘Ağır kusur’ Sayılacak


Gelen bilgilere göre trafikte ve HGS’de yanlış ceza yazılmasına da sebep olan standart dışı plakalar 3 Temmuz 2017 itibari ile ‘ağır kusur’ sayılacak ve bu plakalı araçlar girdikleri muayeneden geçemeyecek.

Alınan son bilgilere göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce yenilenen kusur tablosu yarın yürürlüğe giriyor. Gelen bu düzenlemeye göre, HGS’de yanlış ceza verilmesine de yol açan plakalarda rakamların arasında vida bulunmasından yazıların silik, italik veya bold olmasından kapatma şeklinde olmasına göre bu şekilde plakası bulunan araçların ‘ağır kusur’ kapsamında görüleceği duyuruldu.

BU PLAKALAR MUAYENEDEN GEÇEMEYECEK

Gelen yeni düzenlemeye göre araçlardaki plakaların yazı veya rakamların Karayolu Trafik Kanunu’nda belirtildiği şekilde 11 santimetre genişliğinde ve 52 santimetre uzunluğunda olması gerekiyor. Bu kurala göre plaka taşımayan araçlar TÜVTÜRK tarafından yapılmakta olan araç muayenesinden geçemeyecek. Bu plakaların basım ve dağıtımı TŞOF ile bağlı odalarınca gerçekleştirilecek. 

PLAKALAR 31 LİRA KARŞILIĞINDA DEĞİŞTİRİLECEK

Yetkililerden gelen açıklamaya göre merdiven altı yerlerde basılan plakaların standartlar dışına taştığını ve terör olayları, gasp, soygun gibi yasa dışı olaylarda kullanıldığını belirterek bu tür plakaları kullanan araçlara para cezası uygulanacağını belirtti.

Söz bu konusu bu plakalara sahip olan plakaların değişimi için yapmaları gereken şey ilk olarak trafik şube müdürlüklerinden alacakları formu doldurmak olacak. Bunun ardından il ve ilçelerde bulunan TŞOF ile kayıt tescil bürolarında plakalarını 31 TL karşılığında değiştirebilecekler.

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir