Pazartesi , Temmuz 16 2018

Artuklu Üniversitesindeki 'Çok Dilli' Kütüphane 100 Bin Kitabı Aştı


Mardin Artuklu Üniversitesinin son teknolojik sistemle hizmet veren kütüphanesi, Türkçe, Arapça, Kürtçe, İngilizce, Farsça ve Süryanice dillerinde 100 bini aşkın kitapla hizmet veriyor. 
    

Üniversite yerleşkesinde yer alan ve 700 bin kitap kapasiteli kütüphanede, aynı anda bin kişi kitap okuma kapasitesi ile sadece akademisyen ve öğrencilere değil, vatandaşlara da hizmet vermektedir. Ülkemizde ilk kez bu kütüphanede uygulanan dış iade istasyonu ile kütüphane kapalıyken dahi iade edilen kitaplar, daha sonra kullanıcının sistemde kayıtlı hesabından düşüyor. 
    

Artuklu Üniversitesindeki kütüphane, 64 bilgisayar, projeksiyon cihazı bulunan 8 toplantı ve 2 seminer salonu, 3 kitap tarama cihazı, çok amaçlı sınıflar, müze ve sergi salonları, 100 bini aşkın kitapla Mardin halkına hizmet veriyor. 
    

Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, “Üniversitemiz, her geçen gün gelişiyor. Bu gelişimini devam ettirecek. Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en modern ve en iyi kütüphanesini son teknolojik sistemle donattık. Üniversitemiz, farklı dillerde 100 binden fazla eserle zenginleşti. Kütüphanemiz, farklı yapısı ve modern sistemiyle tüm halkımızın hizmetindedir. Kütüphanemizin içeriğinde dil, tarih, sosyoloji, felsefe, edebiyat, İslami ilimler, mimarlık ve sağlık ile ilgili birçok eser bulunmaktadır. Yurt dışındaki kitap fuarlarına katılım sağlayarak buralardan kütüphanemize kitap temin edeceğiz. Bu hususta 2018 yılı için 200 bin kitaba ulaşma hedefimiz var. Bakanlığın sağlayacağı destekle bu hedefe ulaşmak için çalışacağız. Bu kütüphane ile hedefimiz sadece bölgeye hizmet vermek değil. Çevre ülkelerden öğrencileri ve öğretmenleri de kütüphaneden istifade etmeleri için davet ediyoruz. İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerden öğrenciler ve öğretim görevlileri kütüphanemizden istifade edebilirler.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Üniversitede eğitim alan Şevval Oruçlu ise “Bu kadar zengin bir kütüphanenin üniversite yerleşkesi içerisinde olması çok önemlidir. Mardin gibi çok dilli bir şehirde öğrenciler için çok büyük kolaylık. Çalışacağımız çok modern bir ortam mevcut. Ayrıca her dilden kitaplara ulaşma imkanımız var.” dedi. 

Bangladeşli öğrenci Muhammet Arif ise “Kütüphanede bulunan birçok dildeki kitap sayesinde dil eğitimimi geliştiriyorum.” dedi.      
 

About

Check Also

Milli Eğitim Bakanlığındaki Mevcut Öğretmen Açığı, Atama Bekleyen Öğretmen Sayısının Dörtte Biri

Yüz binlerce genç öğretmen adayı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın atama yapmasını ve bu sayede ülkeye hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir