Cumartesi , Ağustos 4 2018

Asgari Ücret, Ülke Şartlarına Göre Sonuçlanacak


Başbakan Binali Yıldırım tarafından asgari ücretin ülke şartlarının göz önünde bulundurularak belirleneceği açıklandı. 
    

Bangladeş’in Dakka’ya hareket etmeden evvel Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, 2018 yılında ödenecek asgari ücretin belirlenmesi için toplanan komisyonda Türk-İş tarafından bin 893 lira talepte bulunulmasına dair gazeteciler tarafından görüşünün sorulması üzerine yeni yılda ödenecek asgari ücret miktarının işçi, işveren ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından oluşan komisyonun görüş ve müzakereleri neticesinde belirleneceğini söyledi. Türk-İş’in komisyonda teklifini dile getirdiğini, DİSK’inde komisyona teklifini ileteceğini söyleyen Başbakan Yıldırım, İşveren Konfederasyonunun da teklifini sunduktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, tarafları bir araya getirerek müzakerelerin gerçekleştirileceğini ifade etti. 
    

Başbakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: 
        

Ülke şartlarına en uygun asgari ücret rakamı ne ise taraflar o rakam üzerinde anlaşmaya varacaklardır. Çalışanımız, enflasyonun altında ezilmesin diye hükümetimiz tarafından yıllardır çalışanlara enflasyonun altında bir ücret verilmemiştir. Çalışanları mağdur etmemek için her türlü tedbir hükümetimiz tarafından alınmıştır. Bu görüşmelerde diğerlerinden farklı olmayacak ve ülke şartlarına göre en uygun olan asgari ücret miktarı çalışanlara verilecektir. 
    

Çalışanlara istihdam düzenlemesi ile ilgili ortalama 50 bin KİT personeline yönelik çalışma olup olmayacağına dair yöneltilen soruyu yanıtlayan Başbakan Yıldırım, “Taşeronda çalışanların devlette daimi kadroya alınmasına dair yürütülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. Tarafımızdan içeriği ile ilgili bir açıklama yapılmış değil. Bu mesele birkaç gün içerisinde netliğe kavuşacak. Bu yüzden şu anda ifade edilenlere itibar etmemek gerekir.” dedi. 
    

Uyum yasalarına dair çalışmaların hazırlık düzeyinde sürdüğünü belirten Başbakan Yıldırım, “Hükümet olarak hazırlıklarımız uzun zamandır sürüyor. Bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından çalışmalara daha da hız verilecek.” şeklinde açıklamalarda bulundu.    
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir