Pazar , Haziran 24 2018

Aşı Her Yıl 3 Milyon Çocuğun Hayatını Kurtarıyor


Aşı haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Gökhan Aydemir, aşı sayesinde her yıl 3 milyon çocuğun hayatının kurtulduğunu söyleyerek aşının önemine dikkat çekti.

Acı sayesinde çocuklarda görülen pek çok hastalık artık tarihe karıştı.  Aynı zamanda birçok hastalığın görülme oranı da azalırken aşıların sadece çocuklar için değil aynı zamanda seyahat öncesinde 65 yaş üzeri ne kadar pek çok dönemde önemli olduğuna dikkat çekildi.  Bireyin hastalıklardan ömür boyu korunması için özellikle çocukluk döneminde yapılan aşıların eksiksiz olarak yapılması büyük önem taşıyor.

AŞI TAKVİMİNE UYULMALI

Aşılama,  Dünya Sağlık Örgütü tarafından 20 yüzyılın en önemli sağlık zaferi olarak tanımlanıyor.  Aşılama sayesinde tahminlere göre her yıl 3 milyonun üzerinde çocuğun hayatı kurtuluyor.  Ayrıca hastalıklardan korunma konusunda da en etkili ve güvenilir yöntem olan aşılama aynı zamanda ucuz bir yöntem olarak sadece bireyleri değil tüm toplumu koruyor.  Vücuda enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyan ve Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan aşı,  takvimine uygun olarak yapılmalı.  Bazıları tek doz verildiğinde ömür boyu koruma sağlayabilirken bazı açıların ise tekrarının yapılması gerekiyor. Bu nedenle açıların türü değil koruyucu olabilmesi için aşı takvimine uyum sağlamak büyük önem taşıyor.  Özellikle çocukluk dönemlerinde yapılan aşılara ebeveynlerin bebeklerinin doğurduktan sonra mutlaka uyumaları gerekiyor.

BEBEKLİK SÜRECİ OLDUKÇA ÖNEMLİ

İnsanlar bebeklik sürecinde hastalıklara karşı en savunmasız oldukları dönemi yaşıyor. Bebeklerde bağışıklık sistemi henüz yeterince gelişmediği için dışarıdan gelecek mikroplara karşı savunmasız oluyor.  Anneden hamilelik döneminde bebeğe geçen ve antikor adı verilen koruyucu maddeler özellikle ilk altı ay içinde büyük önem taşıyor. Bu maddeler bebeği birçok çocukluk hastalığına karşı koysa da mutlaka çocuğun kendi bünyesine aktif olarak kendini savunması için aşı takvimine ilk altı ay içerisinde de uyulması gerekiyor.

About admin

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir