Pazar , Haziran 24 2018

Asıl Düşman Nefis


Kendisiyle uzun yıllar baş başa ömür geçiren insan, kendisini çok iyi tanıdığını sanır. Vicdanında kurduğu mahkemede sanıkta kendisi, hakimde kendisidir. Dolayısıyla kendi kendini beraat ettiren nefis sahibi insan, gerçek düşmanının nefsi olduğunun farkına varmadan şeytanı esas düşman beller. Oysa nefis, insanlık kalesini kuşatan şeytanın içerdeki casusudur. Kalenin içinde ne olup bittiğini şeytana sızdırarak onun işini kolaylaştırır. 

Bugün tutkularının peşinden şehvete kapılarak koşan insanlar, tutkularını putlaştırmış ve doğru yoldan sapmışlardır. Doğru yoldan sapan ise hiçbir zaman doğru adrese varamaz. 

Zora düşmedikçe Allah’ın adını anmayan insanlar, sürekli kalbinin temiz olduğunu ileri sürerek kendilerini kandırmaktadırlar. Aslında kandıran ve insanı nankörlüğe iten baş düşman nefistir. Nefsimiz yüzünden sürekli kendimizi övmekte ve burnumuzdan kıl aldırmamaktayız. 

Dünya ile aramızda öylesine kuvvetli bir bağ kurmuşuz ki dünyanın hanları ve sarayları bizim olsa yine tatmin olmuyoruz. Nefsimiz, bizi çöp kadar değeri olmayan dünya malına öylesine taptırmış ki hayatımızın şefi nefsimiz, koynumuzda beslediğimiz yılan ise para olmuş. 

Dilimizde riya ile çamurlu yollarda bata çıka yaşam yolculuğunda yol alırken münafıkların bize kurdurduğu hayaller afyonumuz olmuş.  

Bedenini soyarak cümbüşe meşke dalan, Kur’an kapısını terk eden insanlar, nefislerine zulmedecekleri yere kendilerine zulmettiklerinin farkında dahi değiller.   

Nefislerinin kendilerine gösterdiği çıkarlar doğrultusunda zulüm karşısında susan insanların gururu pas pas olmuş. 

Gözlerini harama musallat eden, üç beş alkış almak için yapmadığı soytarılık kalmayan, komşusunun halinden haberdar olmayan, tembel, gıybet eden, yüzüne taktığı maskelerin sayısını bilmeyecek kadar sahtekar olan, kul hakkı yemekte hiçbir sakınca görmeyen insanlar, asıl düşmanlarının nefisleri olduğunu ne zaman anlayacaklar?  
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir